Keresés

Részletes keresés

Dióhéj Creative Commons License 2005.02.26 0 0 19

Így igaz! :-)

Előzmény: sacperkb (18)
sacperkb Creative Commons License 2005.02.26 0 0 18
Szerencséd volt a mixerrel, az ilyet persze nem szabad kihagyni. Mindenkinek más éri meg vagy nem éri meg. Mert pl. ha van 2-3 ismerősöd aki tud jönni segíteni és két szabad hétvégéd, akkor még a kaját és sörikét leszámítva is megmarad 50-60 ezred. És hogy kinek mit jelent néhányszor 50-100 e, azt mi itt úgysem tudjuk eldönteni. Mint aszem említettem nem vagyok mixerellenes, csak nem kell élből elutasítani a kézi keverést sem.
Előzmény: Dióhéj (15)
Dióhéj Creative Commons License 2005.02.26 0 0 17
újra megpróbálom
Előzmény: Dióhéj (16)
Dióhéj Creative Commons License 2005.02.26 0 0 16

Megkerestem a képet, ketten voltunk, négy óra alatt elkészült.(egy kis nosztalgia:-))

Íme:

Előzmény: Dióhéj (15)
Dióhéj Creative Commons License 2005.02.26 0 0 15

Betonnal kapcsolatban saját tapasztalat. Ha jól emlékszem 1m3 sóder 2 ezer 1mázsa cement 3 ezer körül volt tavaly. Szállítás nélkül. 1 m3 beton így kb 8-10 ezer forintra jön ki . Egy kis kedvezménnyel 11 400 ft-ért kaptam mixerbetont leszállítva számlával. Ezért nem kevertem kézzel 29 m3 betont.

Pedig nem ijedek meg a melótól, de úgy láttam értelmetlen spórolás lett volna.

 

hali

sacperkb Creative Commons License 2005.02.26 0 0 14

...folyt....

 

És nem szeretnélek megsérteni, de a 8. sz. írásodban közölt - tudom teljesen jószándékú - műszaki megoldások és javaslatok között 6 durva építési hiba is előfordul. Gondolom nem vagy szakmabeli, ugyhogy ezért ez nem nagy gond, de legalább ne ajánld.

 

Mégegyszer hangsúlyozom távol álljon tőlem, hogy megsértselek, csak a többi építtető érdekében jegyeztem meg.

Előzmény: amator1 (8)
sacperkb Creative Commons License 2005.02.26 0 0 13

A Holcim cégről mint cég tökéletesen igazad van. Ámde a magyarországon sem nyersanyaggal, sem megfelelő kapacitású gyárral nem rendelkezik. (Egyes hírek szerint egyáltalán nem gyárt magyarországon). Vác és Hejőcsaba szóba sem áll vele (konkurencia) ezért kénytelen valahonnan beszerezni az eladandó cementet. Ugye nem gondolod komolyan, hogy németországból v. esetleg más nyugateurópai országból szállítaná hozzánk a cementet, amikor 300 km-re budapesttől keletre hegyekben áll a cement a hazai ár töredékéért. Szóval így áll holciméknél.

 

Az a 100e igenis számít, amikor arról beszélünk, hogy a házilagos kivitelezéssel spórolni szeretnénk. És a példának hozott 100 m2-en ennél többet meg lehet spórolni. Induljunk ki abból, hogy a kézi keverés anyagköltsége ~9.000-10.000 Ft/m3. Mixerbetonnál ez cégtől függően 12.000-14.000 Ft + szállítás!!!!!! Ez távolságtól és cégtől függően 3.000-7.000 Ft különbség, ami akár (példánknál maradva) 175.000 Ft plusszt is jelenthet. Erre még ráadódik a pumpa díja is (15.000 / megkezdett óra, de minimum 2 óra), ha például a helyi viszonyok miatt a mixer nem tud jól ráállni.

Másrészről - ezt napi gyakorlatból tudom - a mixerbetonból legalább 20%-al többet kell rendelni, mert valahogy mindig kevesebb van a puttonyban, mint ami a szállítólevélen van. Ez a sóderre és a cementre is igaz, de ott max 5-10 % a "hiány".

Harmadrészt a kézi keverésnél van idő az úsztatott adalék elhelyezésére (ez akár 30% betonmegtakarítás) valamint az abszolut anyagtakarékos geometria kialakítására. Ez a mixernél nuku. Ott jön az anyag te meg győzd teríteni:)

A kézi keverésnél előálló  anyagminőségi különbség - természetesen hozzáértést és odafigyelést feltételezve - elhanyagolható. Ez mondjuk egy monolit födémnél már nem igaz, de hát most nem is arról van szó.

 

De hát mindenkinek a pénztárcája dönti el melyiket választja.

Előzmény: amator1 (12)
amator1 Creative Commons License 2005.02.26 0 0 12
A Holcim honlapja szerint: A Holcim a világ vezető cement-, kavics- és betongyártó vállalatainak egyike. A svájci eredetű, közel egy évszázados múltra visszatekintő vállalkozást ma az építőanyag-világpiac egyik legerősebb szereplőjeként tartják számon, amely a Föld több mint hetven országában képviselteti magát. www.holcim.hu Egyébként ennél fogva szinte minden műanyag termék egy része orosz, hiszen a kőolaj jelentős része onnan van. "Talán csak a kézi keverés csípőből való kilövését nem találom megalapozottnak.". Hát nem tudom. Egy átlagos betonkeverő 0,3-0,5 m3 betont képes egyszerre elkészíteni. Egy átlagos 100 m2-es ház alapjába min 20 m3 beton kell. A szerelő beton cca min 5 cm-es vastagsággal kalulálva min 5 m3. Ez összesen minimum 25 m3, ami jó esetben is 40-60 kavarásnak felel meg. Ennek azért kisebb a valószínűsége, hogy egyenletes minőség lesz mint ugyanez 5-6 mixerrel. De mindenki saját maga dönti el. Azért számold hozzá a sódert, cementet, a munkaerőt, stb. 25 m3 beton cca 300 E Ft. Ezen lehet mondjuk 100 E Ft-ot spórolni. (És akkor sokat mondtam.) Amator
Előzmény: sacperkb (11)
sacperkb Creative Commons License 2005.02.26 0 0 11

Szerinted a Holcim milyen származású, ha nem ukrán?

 

A többi egyébként majdnem korrekt. Talán csak a kézi keverés csípőből való kilövését nem találom megalapozottnak.

Előzmény: maniatis (6)
sacperkb Creative Commons License 2005.02.26 0 0 10

Kedves Vezso!

 

Amiket elmodtak neked annak többsége igaz is meg nem is. Hiába egyszerű szerkezet az alap, de azért nem annyira mint itt olvashatjuk. Azt javaslom, hogy mivel felelős műszaki vezetőre úgyis szükséged lesz (ezt még véletlenűl se bízd a kivitelezőre, mert nagyon rosszúl járhatsz), keress már előre egyet és kérd ki az ő tanácsát. Ő a talaj és a ház paramétereinek ismeretében meg tudja mondani milyen alapot, abba milyen vasalást stb kell készíteni.

 

És hogy néhány dolgot helyesbítsek a leírtakból:

- Az alap mélysége a végleges terepszinttől ne legyen kevesebb 1,00 m

- Az alap szélessége az alsó síkjában ne legyen kevesebb 0,5 m. Ezt felfelé lehet csökkenteni, de ennek leírása kicsit hosszabb lenne. (Pl. lehet 30 cm-es alapárokba is 50 cm széles talpú alapot építeni.)

- A betonmennyíség kiszámításánál a kiásott alapárok térfogatát meg kell szorozni 1,3-al és akkor kapunk megközelítő eredményt. A betonkeverésnél szintén vannak módosító számok a megfelelő minőséghez.

- A vasalást lehet "barkácsolni" csak nem érdemes. A talajtól függően akár vas nélkül is jó lehet, de lehet, hogy méretezett hosszvasalat kell akár 2 réteg hálóerősítéssel.

 

Konkrétumok ismeretében többet tudok mondani, de a femű véleményének kikérését nem tudom helyettesíteni.

 

A könyvekhez ne túl sok reményt fűzz. Egy alap tájékozottságot tudnak adni (pl. egyik legjobb sorozat a Koszó József által írt, mára már legalább 10 kötetes. Ez felöleli kötetenként szinte a teljes építőipart a szerkezetektől a kandallóépítésig), de ahoz, hogy meg is tudd csinálni biztonságosra és gazdaságossan legalább 4-5 tankkönyvre lenne szükséged. Azok meg nem arról híresek, hogy laikusoknak elsőre érthetőek a leírtak.

Előzmény: Vezso (9)
Vezso Creative Commons License 2005.02.24 0 0 9

Kösz szépen a tartalmas hozzászólásokat, sokat tanultam belőlük, ha van még valami a tarsolyotokban, ne habozzatok közölni. :)

Ismertek jó könyvet a témában, persze felhasználóbarát, közérthatő kellene.

Vezso

Előzmény: amator1 (8)
amator1 Creative Commons License 2005.02.23 0 0 8
Azt hittem a ház könnyűszerkezetes? :-) Egyébként szerintem elég a 30 cm széles alap is (de a min 80 cm mélységből ne engedj. Fagyhatár!!)Bár nem árt egy földtani vizsgálat, vagy nézd meg a szomszéd kiásott alapját. Homokos talajon mélyebb kell. Szerintem a 8-as vasháló egy kicsit eltúlzott, bőven elég az 5*5*10 is. A minőséget te döntöd el. A frühwald méretpontosabb mint a leiler, igaz drágább is. A Józsi bácsi féle zsaluköveket felejtsd el. A téglásnál sem kell minden fal alá sávalap, attól függ, milyen a szerelőbeton szerkezete, vastagsága Amator
Előzmény: maniatis (6)
uazanti Creative Commons License 2005.02.23 0 0 7
Halli mindenkinek.Maniati jól irta,generálkivitelezö helyet válasz egy kőművest nézd meg a referencia munkáját.Amugy az alapozáz kb 15000ft/fm . Ez anyag+munkadij.    Alap ásás,vas szerelés,alap betonozás,2-sor zsalukő betonozva vaskiálásal.Az alap 40 cm széles90cm mély 1fm hoszu.Ajzat beton 5500ft/m2 kb.Ez15 cm vasalt beton anyag+munkadij.Ezektöl az áraktol felfelé kerekics.Amugy menyi m2-es hazikora gondoltál.A pince készitése ősszeteteb mert megkel nézni hogy szigetelés kell vagy nem.
maniatis Creative Commons License 2005.02.23 0 0 6

Hali!

Nekünk is könnyőszerk házunk van. Az alapon nem érdemes és nem is szabad spórolni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

A mi alapunk 40 cm széles,90 cm mély, alul 10-es vasalással (4 db futó, 6-os kengyel 40 cm enként). Vasbeton lemez 15 cm vastag, 8-as vashálóval Holcim és váci mixerbetonból. Házi keverést felejtsd el! Mixerbeton 12-15 e. ft/m3. Csináltasd meg kőművessel és ne generálkivitelezővel. Zsalukő 30-as Leier. Nagyon jó minőségű.

Orosz cementre rá se nézz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Az alap síkjában és minden méretében -+ 1cm lehet az eltérés könnyűszerkezetnél!!!!!!!!!!! Nálunk ezt sikerült is tartani és nem is volt szívás a házállításnál.

Összességében nem ezen spóroltam hanem a fűtésszámlán és azon a 10 m2 tetőn meg falakon....., ami egy téglás és egy könnyűszerkezetes közt a difi a falvastagság miatt.

Üdv Mani

 

2003 -as (szeptember) árakon 90 nm alap, két sor zsalukővel 1,3 miller körül volt ha jól emlékszem. Pince nincs és csak a főfal alatt van sávalap. A téglásnál minden fal alá ajánlott.

Előzmény: Vezso (-)
Vezso Creative Commons License 2005.02.23 0 0 5

Természetesen nem én magam akarom megoldani a dolgot, egyenlőre csak számolnék, hogy amit a generálkivitelező adott ajánlatot, az milyen, mert ha kijön olcsóbban megcsináltatnám kőművessel, meg kifizetném a földmunkát is egy cégnek.

80 centis alap kell? Nem semmi, azt hittem nem kell vastagabb, mint a fal.

Aljzatbetonhoz kell valami extra, mondjuk gerendák, vagy valami más, vagy csak szigetelés, kavicságy, aztán beton?

Előzmény: uazanti (4)
uazanti Creative Commons License 2005.02.23 0 0 4
Halli házilag épiteni csak anyival olcsob hogy a kőműves bérét meg sporolod.DE ha valamit elszúrsz az alapozásnál akkor a végén többelesz az épitkezés.A kitüzésnél nagyon figyelj a derékszőg megfelelő kitüzésére.A vasalásoknál pedig arra hogy az alapbetonjábol legyen kiálovas  ,amit őszetudsz  kőtni ajzatbeton vasalásával.  A pince épitését házilag nem ajálom ,mert ott azért kell egy kis tapasztalat.
sylvanus67 Creative Commons License 2005.02.23 0 0 3
Így van. A kőműves a tuti megoldás. Egyébként 0,8 m, én sem vettem észre elsőre. Hiába a megszokott rutin :-)
Vezso Creative Commons License 2005.02.23 0 0 2

Kösz szépen!

nem értem a 8mm-t

Milyen minőségű beton kell, milyen homok?

pince esetén milyen szigetelés?

Milyen födém?

Vagy inkább kérdezzek meg egy kőművest?

Előzmény: amator1 (1)
amator1 Creative Commons License 2005.02.22 0 0 1
sávalap: 0,8 mm*szélesség*hosszúság =m3 beton 10-es vagy 12-es vasból kell koszorút (4 vasat fog össze a kengyel) az alap aljába amit 25-30 cm-enként kengyelezel. A tetejére pedig vasháló kell (itt inkább fontos a koszorú mint a sávalap aljában.) Amator
Előzmény: Vezso (-)
bindera Creative Commons License 2005.02.22 0 0 0
nem s0k bet0n kell:))
Vezso Creative Commons License 2005.02.22 0 0 topiknyitó

Sziasztok!

Szeretnénk építeni könnyűszerkezetes házat, és szeretném kiszámolni, hogy olcsóbban meg tudom-e csinálni a sávalapot, esetleg a pincét, mint a cégek.

Abszolút nem értek hozzá, olyan információk érdekelnének, hogy milyen anyagokból mennyi kell mondjuk egy köbméter betonhoz, esetleg az aljzat milyen minőségű legyen, miből, érdekel minden, betontégla, beton, minden.

A lényeg, hogy ha tudok beton, vagy homok és cement árakat, vagy tégla, gerenda árakat, akkor ki tudjam számolni, hogy mennyiből tudom a tervezett ház alapját, esetleg pincéjét megcsinálni.

Előre is kösz!

Vezso

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!