Keresés

Részletes keresés

NeomatiK Creative Commons License 2006.05.15 0 0 140
Világos :) Linket nem tudok. Szerintem ha leszigeteled a viz lehetséges útját, tehát a beton és a csövek közötti rést megfelelő anyagokkal, átfedéssel, rögzítéssel figyelve az esetleges hőtágulásra, akkor baj nem lehet. Most sok új dolgot mondtam, igaz? :))
Előzmény: sylvanus67 (139)
sylvanus67 Creative Commons License 2006.05.12 0 0 139

Tud valaki linket vagy fejből is tudja?

 

 

Hogyan készítik el a pincékben, alagsorokban a közművezetékek átvezetését, hogy a talajvíz be ne törjön? Milyen a jó megoldás? Rajz érdekelne elsősorban. Nem tudom világos-e amit kérdezek?

 

 

 

Axióma Creative Commons License 2006.03.18 0 0 138
Aprosag: nalunk me'g a valaszfalazast is csikokban bitumenes szigeteltek, es utana lett csak teritve a teljes szobanyi. Gondolom igy nem kell annyira vigyazni de tobb illesztesi melo.
Előzmény: NeomatiK (137)
NeomatiK Creative Commons License 2006.03.18 0 0 137

Szia!

 

Jól látod a témát. Nagyjából ez is volt téma nemrég a Családi ház építésének folyamata, lépése topikban.

 

A következő a menet:

 

- sávalapbetonozás vasalással

- zsalukő vasalva, betonnal kiöntve

- talaj feltöltés, döngölés vagy tömörítés lapvibrátorral

- kavicsfeltöltés - a 15cm vastagság jó

- szerelőbeton spernórácssal (vasháló) vasalva - 8-10cm vastagság rendben

- nedvesség elleni (vízszintes) szigetelés (általában bitumenes) - először célszerű csak a teherhordó falak alatt megcsinálni túlnyúlással, hogy falazás közben ne sérüljön meg ha mindenhol le lenne terítve

- falazás

stb.

 

A szerelőbeton kialakítása előtt már meg kell csinálni a szennyvíz, víz és egyéb kiállásokat, ne utána kelljen vésni, fúrni.

 

Ha kész a falazás, meg a födém, szerintem utána célszerű (mármint hogy nem a födémkészítés előtt) a nedvesség elleni szigetelést mindenhol megcsinálni. Utána válaszfal falazás, majd a hőszigetelés lerakás végül aljzatbeton 6-8 cm. Úgy tudom, van aki tesz fóliát is vízszintesen a bitumenes szigetelésre vagy inkább a hőszigetelésre, ez ügyben még nem látok tisztán. Nem akarok hülyeséget mondani.

Előzmény: magton (136)
magton Creative Commons License 2006.03.18 0 0 136

Sziasztok!

 

Az alapozásról annyi mindent, főként szubjektív dolgokat látok. Engem leginkább a pontos rétegrend érdekelne. Szeretném pontosan tudni, hogyan épül fel a házunk, oda akarok figyelni rá. Tehát: odáig megvagyok, hogy sávalap a megfelelő mélységig, aztán zsalukő, feltöltés kaviccsal (legalább 15 cm) a zsaluzott alap szintjéig, aztán.....????

 

van, aki ilyenkor párazáró fóliát javasol a teljes felületen, majd vas-háló beterítve 8-10 cm betonnal (szerelő-beton).

 Ez így való?????

 

Persze közben a víz be- illetve, szennyvíz kiállásnak helyet (csövet) be kell ugye teni. De ezt pl. milyen mélységben???

 

Aztán a szerelőbeton teljesen sík, vagy oda már be kell tenni a belső szennyvíz levezetés (pl. fürdőben) csöveinek a helyét? Vagy ez már az e feletti rétegbe kerül ( szigetelő, lépésálló lemezek, aljzatbeton...)?

 

Szóval itt akadtam el... hogyan továb????

sylvanus67 Creative Commons License 2006.02.02 0 0 135

Megint eltűntem. Nem figyeltem a topicra.

 

1. Igen, a szigetelés védő falra tették fel.

 

 

2. Igen, alá húztak egy simítóvakolat szerűséget.

 

3. Beton pincefalazóblokkal falaztam.

 

4. A sarkokon 3 réteg van letéve.

 

 

És mégis beázik.

Előzmény: Törölt nick (134)
Törölt nick Creative Commons License 2005.12.29 0 0 134

A Boldog Ünnepekhez én is csatlakozom....

 

A szigetelés védő falra tették fel, vagy a pincefalra?

Alá húztak valami simítóvakolat szerűséget, vagy ment közvetlenül a falazóanyagra?

Mellesleg mivel falaztál?

 

Nekem mondjuk egy réteg GV4.5-ös ment. Én is gondoltam 2 rétegre anno, de a dörken miatt letettem róla. Mostanában alaposan le lett tesztelve, és nem folyik egyenlőre sehol.

 

Nekünk sehol nem kellett foltozni, simán felraktuk a tekercseket. A sarkokon meg hajlatokban persze megerősítettük az egészet.


Attila

Előzmény: sylvanus67 (133)
sylvanus67 Creative Commons License 2005.12.29 0 0 133

Nem voltam net-közelben. Éljen az évvégi szabadság!

 

Tehát:

 

Két réteg 4 mm-es Villas-lemez lett lerakva, kellősítővel, szigeteléstartó fallal. Pepecs munka volt a sok illesztés "hegesztése", láttam mikor csinálták, toldozás-foltozásnak hatott,  nem csoda, hogy esetleg hiba csúszhatotott  a kivitelezésbe.

 

Előzmény: sylvanus67 (121)
GaborApa Creative Commons License 2005.12.22 0 0 132

Szia Attila!

 

 Az oldaladat végignéztem.

Sokmindent tudok ám rólad!

:-)

Azért faggatlak, mert nagyon sok hasonlóság van a házad és az én terveim között. látszó tetőtől a pincében lévő műhelyig.

Lennének is további kérdéseim, csak időm nincs, és ebben az évben már nem is lesz.

 

Boldog karácsonyt kívánok!

Előzmény: Törölt nick (130)
GaborApa Creative Commons License 2005.12.22 0 0 131
Köszönöm szépen.
Előzmény: Axióma (129)
Törölt nick Creative Commons License 2005.12.21 0 0 130

Szia GáborApa!

 

Akkor megkövetlek, és félreértettelek, nem leszek cinikus :-)

 

Mellesleg köszönöm a nyilvános dicséretet :-)

 

Akkor megpróbálok válaszolni a kérdésekre:

 

>Tudod már esetleg, hogy az ökörszem kb mennyi pluszt jelent egy félnyereg esetleg egy nyereg kiemeléshez képest? (gondolom ácsmunka+egyedi nyílászáró)

 

Ezt bevallom nem tudom így külön. Azt tudom mennyi volt nagyjából kompletten a tető. Ezt meg kellene néznem, de nagyságrendileg 3 millió volt szigeteléstől, fóliástól, lambériástól, plussz a cserép olyan 400ezer. Ezek most kb. árak, meg kellene néznem.

 

> Topiktéma Az átlukasztásnál ezekre a képekre gondoltam.

 

Ha jobban megnézed, az ott nincsen átlukasztva, csak fent van odaszögelve, és alul egy léccel megtámasztva. Mellesleg ott még egy támfal lesz merőlegesen a falra, kb. 3 méter magasan, ami a ciszterna oldala is lesz egyben.

 

> A válaszodból viszont lett egy kérdésem: „a végleges talaszint az indítóprofil alatt 5-15 cm-rel lesz” tehát az alsó 5-15 cm nincs is hőszigetelve? Eddig úgy olvastam, hogy a hőszigetelésnek le kell menni a talajszint alá.

 

A födémem monolit vasbeton. Az indítóprofil pedig a födém ALATT indul, tehát maga a betonfödém is le lesz már szigetelve. A pincefal nem valószínű hogy kap külön szigetelést. Ugyanis Porotherm kerámia pincefalazóval csináltam, ami már önmagában elég jó hőszigetelő. Persze még rá lehetne költeni egy csomó pénzt, de nem érzem így szükségét. Nem rontanék vele, sokhelyen így is teszik, de nálam feleslegesnek tartom. Lesz olyan rész ahol lesz szigetelve, ahol kint lesz a földből az indítóprofil alatti rész is. De ami a föld alatt lesz, nem fogom szigetelni. De ettől még lehet.

 

>

No és további kérdéseim:

Van-e valami számításod arra, hogy a pincéd milyen áron jött ki?

Fűtést tettél bele?

A drén vizét ugye nem vezeted a ciszternába, (majd onnan a házba)? Elszivárogtatod

 

Van persze. Maga az alap. 95 m2 bruttó. Ez vasalva, alja szigetelve. alatta 10 cm kavicságy, stb 850ezer forint sk. munkával anyaggal. Ráadásul be is kellett zsaluzni az alapot, ebben benne van 2-3 m3 zsaluanyag/fa is. valamint egy 200ezer forintos földmunka is. Mindez 2004 szeptemberi ár. Tudom, itt sokkal többeket írnak le, de kell ügyeskedni.

A pincefal PTH pincefalaző, 270Ft/db áron vettem, 16 db. kell m2-re.

Munkadíjja 1300 Ft/m2-re volt a felhúzásnak.

Szigetelésnek ára GV4.5 valahol 500 Ft/m2 körül mozog, kellősítőt hozzá féláron vettem.

Dörkent gyári áron vettem meg, illetve az egész rendszert, meg kellene néznem mennyi. Maga a pogácsás MS lemez olyan 500-600 Ft/m2 körül volt.

 

Van/lesz vízgyüjtőm (15-20m3), két vízrendszer van a házban. WC öblítés, mosás és pár dolog esővízről van. Még nem tudom, hogy a szivárgó víz ebbe a ciszternába fog-e belemenni, vagy megy a vízelvezető árokba. Csatornába nem megy semmiképpen.

Fűtés van pinceszinten, de inkább temperáló jellegű. Van/lesz egy elektronikai műhely is a pincében, ott rendesen van méretezve a fűtés, a többi 10 fok temperálásra.

 

Most így hirtelen ennyi jutott eszembe.

 

Attila

 

Előzmény: GaborApa (126)
Axióma Creative Commons License 2005.12.20 0 0 129
Maestro: http://zeblog.mds-epitesziroda.hu (a regebbi reszeket nezegesd, bar meg most is furnak-faragnak a hazon idonkent; illetve van kulon kivonat ami epitesi naplo-bejegyzesekbol ill. annak zarasa utan is hasonlo stilusban foglalja ossze a munkakat). Egyebkent ott van az adatlapjan, csak o a forumban a kisbetus maestro, legegyszerubben mint a lakberendezeses topic nyitojat talalod meg (Lakasbol otthon ...)
Csoki74 pedig a Hazepites koltsegei topicban irta le a sajatjat, hat igen ezt mar keresni kell a hozzaszolasai kozott: http://csoki74.fw.hu/epitkezes.htm

Mindenkitol elnezest akinek elvileg tudom a weboldalat de nem jut eszembe (ize, most is dolgoznom kene es szetszort vagyok).
Előzmény: GaborApa (128)
GaborApa Creative Commons License 2005.12.20 0 0 128

Köszi!

 

Megnézném, de az adatlapjukon nincs beírva honlapcím. :-(

 

Merre keressem?

Előzmény: Axióma (127)
Axióma Creative Commons License 2005.12.20 0 0 127
Van meg tobb forumosnak is oldala a hazepitesrol, csak nem ilyen reszletes... legalabbis tobbnyire a kepek felrakasaig konnyu eljutni, nalunk is csak fotonaplo van:) de pl. Maestro szerintem tok jot csinalt az epitkezesukbol, csoki74-nek is van es raadasul szoveges, na es most egybol nem is tudok tobbet.
Előzmény: GaborApa (123)
GaborApa Creative Commons License 2005.12.19 0 0 126

Attila!

 

Nem attól féltem, hogy elszaladsz, (itt is eltűnhetnél) hanem szerettem volna, ha mások figyelmét is felhívom a munkádra. Tényleg örülök ha ilyet látok, de ha cinikuskodsz, akkor nem kapsz több nyilvános dicséretet. :-)

A hasonlót azt természetesen a lapodra értettem.

 

Látszó szerkezettel kapcsolatban: (tehát off, ha másokat zavar szóljon, nyitunk egy tetőtopik-ot. Nem is rossz cím) én eleve látszóra tervezem a szerkezetet. A nyaralónk terasza fölé folytattuk a ház tetőszerkezetét, ami alulról nézve nagyon szépre sikerült. Onnan az ötlet. Ott azonban nem kellett szigetelni. Attól féltem ezzel lett gondod. Megnyugtattál.

Tudod már esetleg, hogy az ökörszem kb mennyi pluszt jelent egy félnyereg esetleg egy nyereg kiemeléshez képest? (gondolom ácsmunka+egyedi nyílászáró)

 

Topiktéma Az átlukasztásnál ezekre a képekre gondoltam:

(Elnézést, megsértettem a képeiddel kapcsolatos szerzői jogokat :-))

 

A válaszodból viszont lett egy kérdésem: „a végleges talaszint az indítóprofil alatt 5-15 cm-rel lesz” tehát az alsó 5-15 cm nincs is hőszigetelve? Eddig úgy olvastam, hogy a hőszigetelésnek le kell menni a talajszint alá.

 

No és további kérdéseim:

Van-e valami számításod arra, hogy a pincéd milyen áron jött ki?

Fűtést tettél bele?

A drén vizét ugye nem vezeted a ciszternába, (majd onnan a házba)? Elszivárogtatod?

 

Gábor

Előzmény: Törölt nick (124)
Törölt nick Creative Commons License 2005.12.19 0 0 125

Bocsika a hibákért:

wboldalra - weboldalra

kersgéltem - keresgéltem

40 cm-errel - 40 cm-rel

 

A pogácsás lemezhez meg különben lehet kapni specko indítóprofil. Erre is sokezret ki lehet adni, de minek, ha máshogy és egyszerűbben is meg lehet oldani?

 

Attila

Előzmény: Törölt nick (124)
Törölt nick Creative Commons License 2005.12.19 0 0 124

Szia Gáborpapa!

 

Megpróbálok a felvetésekre válaszolni:

 

>Előszőr mailt akartam írni Neked, de úgy döntöttem nyilvánosan szeretnék gratulálni az oldalaidért. Nagyon bízom benne, hogy folytatni fogod. Sokat lehet tanulni belőle. Köszönöm. Láttál már hasonlót mástól is?

 

Nyugodtan írhatsz mailt is ha akarsz, nem szaladok el :-). Folytatgatom a weboldalt lassanként, de sok időm nincsen. Munka, diplomamunka, karácsonyi utazások, stb., majd meglátjuk. Látszó szerkezetet láttam már máshol is, de csak képen. A valóságban még csak szeglemezes szerkezetet láttam ezen kivül, ami látszó, de az más felépítésű alapvetően. HA a wboldalra kérdeztél, lehet hogy van, nem nagyon kersgéltem rá.

 

>Itt most off, de én is belűlről látszó tetőszerkezetet szeretnék. Sajnos nem derült ki (még), hogy mi lett a gondotok a fordított rétegrenddel. Gyönyörű a tetőd!

 

Nekem is tetszik, főleg belülről. Alapvető gond: nem látszó szerkezetre lett tervezve, amikor fel lettek állítva a szarufák, akkor találtuk ki, hogy látszó legyen. Hogy ez miért gond? Ugyebár kifelé mentek a rétegek. De szerettünk volna két ökörszem ablakot is. Az ökörszem ugyebár viszont akkor szép, ha alul legalább 2 sor cserép is fut. Csakhogy mivel kifelé mentek a rétegek, alul emelkedett az egész durván 40 cm-errel, és emiatt nem futott alatta cserép. Csináltunk PC-n látványtervet, de úgy nagyon csúnya lett volna, hogy nem fut alatta a cserép. És innen elindult az ötletelés, mi merre, hogyan. A vége az lett hogy szarufatoldás. Ettől ódzkodtunk, de sok jó származott így utólag belőle. Egy baja van, ennek az anyagi része. Mind munkában mind anyagban. Viszont szép lett, jobban védi a házat és a falat.  Harmonikusabb így talán egy kicsit, bár ez izlések és pofonok kérdése. Ez lerövíditve a probléma oka, de ennél kacifántosabb volt persze. Sok méret nem oda jött ki, ahová kellett volna a 25 cm.-es vastagsági növekedés miatt. Ha előre így, látszó szerkezettel lett volna tervezve, nem lett volna baj. De nem így volt tervezve sajnos.

 

>On:  A pogácsás lemezeket lécekkel rögzítve átszögeltétek, és vele együtt a szigetelést is. Ezek a lukak nem jelentenek gondot?

 

A kérdésed jó. De a pogácsás lemezeket így csak ideiglenesen rögzítettük, méghozzá a végleges talajszint felett 30 cm-rel. Tehát abban a magasságban nem lesz víz és föld sem. Jelenleg úgy néz ki a dolog, hogy a hőszigetelő táblák inditólemezével együtt rögzítettük a falra, és a végleges talaszint az indítóprofil alatt 5-15 cm-rel lesz. Így ott már nem gond, ha átfúrod.

 

Attila

Előzmény: GaborApa (123)
GaborApa Creative Commons License 2005.12.19 0 0 123

Szia Attila!

 

Előszőr mailt akartam írni Neked, de úgy döntöttem nyilvánosan szeretnék gratulálni az oldalaidért. Nagyon bízom benne, hogy folytatni fogod. Sokat lehet tanulni belőle. Köszönöm. Láttál már hasonlót mástól is?

Itt most off, de én is belűlről látszó tetőszerkezetet szeretnék. Sajnos nem derült ki (még), hogy mi lett a gondotok a fordított rétegrenddel. Gyönyörű a tetőd!

On:  A pogácsás lemezeket lécekkel rögzítve átszögeltétek, és vele együtt a szigetelést is. Ezek a lukak nem jelentenek gondot?

 

Gábor

Előzmény: Törölt nick (122)
Törölt nick Creative Commons License 2005.12.15 0 0 122

Üdv!

 

Nekem ok a pinceszigetelés, le lettt tesztelve ebben az időben.

 

Domboldalban van, de még rá lett segítve egy komplett döerken felületszivárgó rendszerrel ami azért nagyon számít.

 

Az elkészítését az

http:/aherhof.fw.hu/Epitkezes/epitkezes.htm

oldalon meg tudod nézni. nekem nincsen baj vele.

 

Egyébként hogyan és miként, milyen anyagokból lett elkészítve? Leírhatnád, hátha esetleg kibújik az ördög.....

 

Egy biztos, alaposan kell csinálni. Mi ezért - is - csináltuk házilag, mert a mesterek időnként tojnak a részletekre :-(

 

Attila

Előzmény: sylvanus67 (121)
sylvanus67 Creative Commons License 2005.12.12 0 0 121

Azért vagyok mérges, mert többen mondták, hogy szigetelni nehéz, szinte lehetetlen és ne csináljak pincét nem éri meg a vesződség.

 

És bár a kivitelező úgy tűnt becsületesen végzi a munkát, csak-csak hiba csúszhatott a kivitelezésbe.

 

Vagy pedig, ahogy írtam a gázcső beveztésnél van a bibi, de azt majd tavasszal megoldjuk, és akkor okosabbak leszünk egy fokkal.

Előzmény: NeomatiK (118)
NeomatiK Creative Commons License 2005.12.10 0 0 120

:-))))

 

javítok: lenni

Előzmény: Dióhéj (119)
Dióhéj Creative Commons License 2005.12.10 0 0 119
Gyakorlatilag is kell enni! :-)
Előzmény: NeomatiK (118)
NeomatiK Creative Commons License 2005.12.09 0 0 118

Mérges vagyok magamra, hogy nem hallgattam másokra és megépítettem.

 

Ezt mire érted, mit nem kellett volna megépítened szerinted?

Garancia nincs az elvégzett munkára? Elméletileg kell enni.

Előzmény: sylvanus67 (117)
sylvanus67 Creative Commons License 2005.12.07 0 0 117

Na megjött az első baj. Amire sokan figyelmeztettek minket, bejött.

 

 

A hétvégi hóolvadás, meg a hétfői, keddi esőzés után betört a víz a drágán szigetelt pincébe. Pedig úgy láttam, hogy a kivitelező becsületesen igyekezett leszigetelni.

 

 

Még egy dolog lehetséges: lehet, hogy a gázcsőbevezetésnél tört be a víz, de ennek valószínűleg ellentmond, hogy a talajvíz ennél mélyebben volt, valamint, hogy a pince nem a gázcsőbevezetésnél kezdett megtelni.

 

Mérges vagyok magamra, hogy nem hallgattam másokra és megépítettem. Na most már mindegy. Egész életemben szívni fogok vele.

Ágnes-Lyly Creative Commons License 2005.11.16 0 0 116

Kedves Sacperkb!

 

Könnyűszerkezetes ház építésébe fogunk tavasszal, és szeretnénk felelős műszaki ellenőrt is fogadni. Engem horror árakkal képesztettek el, félmilli-1 millió közötti fizetséget kér állítólag egy-egy műszaki ellenőr.

Mi a tervet és műszaki leírást szeretnénk átnézetni, illetve az egyes munkarészek elvégzése után/közben egy-egy ellenőrzést kérni (pl. alapozás, falak összeszrelése, tető szerelése), előre meghatározott időpontban. Ennek tényleg ennyi az ára? Hitelből építkezünk, ezt tényleg nem tudjuk belekalkulálni a költségvetésbe, viszont nem szeretnénk az ellenőr nélkül "elúszni" sem.  Akár priviben is válaszolhatsz az agnes1205@freemail.hu mail-re.

 

Köszönöm szépen!

Előzmény: sacperkb (26)
NFL55 Creative Commons License 2005.10.28 0 0 115

To Jazzkedvelő.

 

Nem én fogom csinálni, ilyen téren anti-talentum vagyok, tehát köműves, komplett kivitelezői gárda - én maximum majd az anyagok után rohangálok. Az engedélyezési terv beadva, a műszaki ellenőr ad mondjuk némi biztonságot, de ő nem fog minden este kimászkálni a telekre, az biztos. És azt hiszem, egy nap alatt is lehet csúnyán úgy elrontani dolgokat, hogy vagy visszabonthatod - vagy marad pocsékul megcsinálva.

 

A kivitelezőben sajna 100% nem bízhatsz vagy aki igen, annak vagy nagy mázlija lesz és egy profi és rendkívül lekiismeretes mestert fogott ki - ennek menyi manapság az esélye?), vagy káromkodás a vége.

 

Ezért informálódom, mégha én egy szál vasat nem is fogok bedugni a zsalukőbe - de ha pl. a "mester" nekiáll celux-al felragasztani az zsalukő oldalára, akkor legyen annyi lövésem a dologhoz, hogy legalább megkérdezzem: "ezt biztos így kell"? :-))

 

Na jó, ez most egy nagyon hülye és valóságtól elrugazskodott példa volt, de a lényeg talán kihámozható.

 

Annyire nem vagyok "bátor", hogy teljesen vakon rábízzam magam a kivitelezőre, mert "jobban tudja és lekiismeretes" .  Inkább a körmére nézek - márha ugye tudom, mit is kéne nézni.

 

A vízcsöves storyt köszi.

 

NFL

Előzmény: Törölt nick (114)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.28 0 0 114

Mellesleg ne haragudj, de ha nem is tudom hogyan kell bevasalni a zsalukövet, nem biztos hogy belevágnék magamban. Kompletten kell nézni a házat, milyen teher van rajta, hányas zsalúkőből rakod, milyen beton megy bele, milyen terheket kell viselni, stb..... Önmagában ez kevés információ hogy bárki is eldöntse!!!! Ehhez az egész szerkezetet ismerni kell!!!!

 

Írtad, hogy úgyis műszaki ellenőr ellenőrzi, hogy jó-e. Akkor neki tudni kell mit hogyan kell csinálni, miért nem kérdezed meg őt? Vagy miért nem beszélsz egy statikussal? Egy építkezésbe belevágni statikus nélkül szerintem enyhén szólva felelőtlenség.... 

 

Attila

Előzmény: NFL55 (112)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.28 0 0 113

A vízbevezetésre csak egy példa a konkrét rokonságomból.

 

15 év után az alap alatt behozott vízcső eltört, valőszínűleg a ház mozgása miatt. 2 hónapig nem is tudtak róla, merthogy nem figyelték a vízórát, csak amikor jött a számla, akkor kapcsoltak. A víz kimosta kompletten a ház alól a földet, elkezdett itt ott repedezni minden. Nem volt egyszerű helyrehozni a dolgot, már amennyire ilyenkor lehet.

 

Ettől persze be lehet vinni a ház alatt is az alapban, ez csak egy rossz példa volt....

 

Attila

NFL55 Creative Commons License 2005.10.28 0 0 112

Assz'em félreérthetően fogalmaztam :-)

 

Nem az a kérdés, hogy az épület alapozása milyen legyen, tehát nem valamiféle "távstatikai becslés". Tervezővel természetesen beszéltem, és a terület adottsága szerencsére olyan, hogy az alapozásilag megfelel. A talaj kemény, a terep sík és az építendő épület mind szerkezetieg, mind méretileg olyan, hogy statikailag és terhelésileg nem lesz gond. Az egész környéken (körbenéztem) az esetek 90% - ban egyáltalán nem vasalják az alapot, olykor a zsaluköveket igen és c8-c10 minőségű betonból készítik. És egyiknek se repedezik az alapja (van köztük több évtizedes is)

Persze alappal nem akartam viccelni, tehát ennek dacára inkább "túlbiztosítottam" magam. A tervező ezért leásatott velünk egy másfél méter mély lyukat, biztos, ami biztos, talajellenőrésre. C12 - ből készül majd, és lesz vasalva az alaptest és a zsalukő is. Bár a tervező szerint ez az egyszines házikó vígan megállna ezen a környéken a vasalatlan alapon is.

 

Tehát inkább én "toltam" a tervezőt a vasalás felé, ő aszonta ártani nem árt, ha erre megvan a plusz pénzem. Most biztosan sokan mondják majd, hogy milyen hülye vagyok, mert fölösleges pénzkidobással jár a "túlbiztosítás" - de hát mindenkinek szíve-joga eldönteni, hogy mire dobja ki a pénzt az ablakon :-) , és az alappal kapcsolatban úgy voltam vele, inkább tutira megyek.

 

Tehát a vasalási kérdéseim inkább arra vonatkoztak, hogy HOGYAN történik és vízszintesen-kersztbe-hosszába-körbe-körbe-karikába :-) mi módon kell beilleszteni a vasszálakat. Nem tud valaki erről valami rajzos-ábra fellelhetőségét az interneten? (és persze a tényleges munkán úgyis a tervező-műszaki ellenőr is fogja ellenőrzni).

Minap beszéltem két "kivitelezővel", ehhez kapcsolódva van még egy kérdésem: A házba bevezető víz és egyéb csöveket már az alapozásnál ugye lefektetk. Az egyik manus szerint a vízcsőnek az alaptest alatt "jó mélyen" kell menni, ott tuti nem fagy el. Másik verzió szerint: ne az alap alatt, mert esetleg az alap süllyedése elvághatja, aztán kimossa az egész ház alól a földet, tehát a helyes megoldás az alapban bevezetni a vízcsövet (ami viszont a fagyhatáron fölül futna, téli elfagyás?).

Namost elvileg az egyik hülyeséget mond. (és jó volna nem azt a kivitelezőt választani :-)

 

Jó ez a fórum, igaz, tényleg néha egymásnak is ellentmondó hozzászólások is születnek, de egy-egy topic után azért a lényeg kiszűrhető (vagy legalábbis jó alap, hogy az interneten merrfelé induljon el az emberfia további infok után)

 

NFL

kentaura Creative Commons License 2005.10.27 0 0 111
Az alaptestet csak ott kell vasalni, ahol a talajban süllyedéskülönbségek fordulhatnak elő, vagy mozgásveszélyes a terület. Egy normál talaj esetén, sík terepen nem kell vasalni az alaptestet. A zsalukövet úgy kell vasalni, hogy a zsalukő külső és belső felületét összekötő szakaszok tetején kívül és belül eleve ki van hagyva a vízszintes vas helye+függőlegesen a likakban fut a függőleges vasalás. A monolit vasbeton szerkezeteket külső oldalon minimum 7,5-es Heratektával illik hőszigetelni. Az áthidalók alsó élére is kell hőszigetelés (5 cm Heratekta, vagy 4-5 cm PS hab) különben kerülőúton bemegy a hideg és lecsapódik az áthidalón a nedvesség. (Kivéve, ha a külső hőszigeteléssel egy síkba kerül az ablakod, de akkor az ablak nagyon a külső síkra kerül és a csapóeső hamarabb tönkreteszi a fa ablakot)
Előzmény: Törölt nick (110)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!