mannamari Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3657
Berlini diós szelet
Süssünk valamit!

Borajánlat az ételhez: Degenfeld Szamorodni 2000

Hozzávaló:
20 dkg finomliszt
10 dkg hideg margarin
2 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 tojássárgája
3 evőkanál hideg víz

A diós krémhez:
20 dkg őrölt dió
10 dkg margarin
5 dkg cukor
5 dkg méz
2 evőknaál tejszín

Az elő sütött tésztára:
1 tojásfehérje, villával enyhén felverve
és 4-5 evőkanál baracklekvár



Előmelegítjük a sütőt 190 fokra (ez gázsütőn 5-ös fokozat), és kimargarinozunk, kilisztezünk egy 20x30 centis tepsit.

A tésztához a lisztet beleöntjük egy tálba, majd a hideg margarint belereszeljük a kézi reszelő nagy lyukú oldalán. A vajat és a lisztet ujjainkkal összemorzsoljuk, é s ha a keverékünk már olyna, mint a nedves homok, hozáadjuk a cukrot, a tojássárgát és a hideg vizet. Az egészet gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, majd egyenletes rétegben belenyomkodjuk a tepsibe.
(A tésztát késesbetétű robotgépben is elkészíthetjük. A lisztet, a cukrot és a margarint a géppel morzsásra dolgozzuk, aztán átöntjük egy keverőtálba. Hozzáadjuk a tojássárgát és a vizet, és kézzel összegyúrjuk a tésztát.)

A tésztát villával néhány helyen megszúrkáljuk, és 10 perc alatt halványaranybarnára sütjük. Figyelem, ez még csak az elősütés!

Eközben előkészítjük a diós krémet. A tejszín kivételével az összes hozzávalót beletesszük egy közepes méretű teflonserpenyőbe, és takaréklángon addig főzzük kevergetve, amíg a margarin és a cukor tökéletesen fel nem olvad. Ha ez megtörtént, akkor még 2-3 percig tovább főzzük, és persze folyamatosan keverjük közben. Ekkor hozzáadjuk a tejszínt, 1 percig még ezzel együtt főzzük kevergetve, majd levesszük a tűzről.

Az elősütött tésztát azon melegében, ahogy kikerült a sütőből, vékonyan megkenjük az enyhén felvert tojásfehérjével. Utána várunk 1-2 percet, hogy a fehérje megszikkadjon, majd kanállal rásimítjuk a tésztára a lekvárt. Végül ráöntjük a diós krémet is, és a sütit visszatoljuk további 10 percre a sütőbe.

Ha teljesen kihűlt, vékony szeletekre vágva tálaljuk.

Hagymás gombasaláta busafasírttal
Majd a Buday!
Hozzávaló:
3 evőkanál cukor
0,5 dl fehérborecet
só és frissen őrölt bors
olívaolaj
4 fej gomba
1 csokor bazsalikom, apróra vágva
1 evőkanál méz
1 fej lilahagyma
1 db zsemle tejbe áztatva
1 busafilé, darálva
2 evőkanál balzsamecet
½ citrom
1 db tojás


Elsőként elkészítem a salátaecetet. Egy keverőtálba öntöm a cukrot, ráöntöm a borecetet és felhígítom némi vízzel. Enyhén sózom, majd egy keverés után félre teszem.
Egy serpenyőbe olajat hevítek, és amíg melegszik, vékonyan felszeletelem a gombákat. Ha ezzel megvagyok, mehetnek a serpenyőbe. Enyhén borsozom, majd az apróra vágott bazsalikommal és a mézzel ízesítem.

Amíg pirul a gomba, vékonyan felszeletelem a lilahagymát, aztán ezt is a serpenyőbe szórom. Néhány perc múlva már kész is a ragu. Ekkor a hagymás gombát (úgy, ahogy van, olajjal együtt) a félretett ecetbe öntöm.

Jöhet a fasírt. Kinyomkodom a beáztatott zsemlét és egy nagy keverőtálba teszem. Hozzádobom a darált busa húst, és ízesítem; pici bors, balzsamecet, fél citrom leve és egy-két csipet só, végül a tojás. Az egészet gyorsan összegyúrom, hogy egyállagú legyen. Ha megvagyok, a fasírtból egy evőkanál segítségével pogácsákat szaggatok majd sorba beledobom őket a forró olajba.

Amikor aranybarnára sültek a fasírtok, kiemelem őket a serpenyőből, a gombás keverékbe dobom, és miután összeforgattam őket, szépen kitálalom.