Silan Creative Commons License 2002.05.28 0 0 95
Igazabol nem ertem, hogy mi a bajotok ezzel a fekezo nyomatekkal. Vegyetek elo megint a 6. hozzaszolasomban talalhato abramat. Ugye ott van az aramkor a K es az L drotokbol meg a szenkefebol. Ezekben folyik I aram, es az egesz egy B magneses terben van. Azt is tudjuk, hogy melyik vezetek mekkora szogsebesseggel forog. Marmost szedjuk elo egy fizikakonyvbol azt a kepletet, amely megmondja, hogy egy l hosszusagu, i aram altal atjart, B magneses terben v sebesseggel mozgo vezetekre mekkora ero hat. Maris kiszamithatjatok, mekkora ero hat K-ra es L-re, a szenkefet, mivel nagyon kicsi, hanyagoljuk el. Ebbol maris kijon a fekezo nyomatek. Meg azt se ertem, hogy miert folyton a szenkefe korul keresitek a fekezo nyomatekot. A szenkefere semmi sem hat, a szenkefe teljesen erdektelen ebbol a szempontbol. Mindig az fekezodik, ami mozog a magneses terben. Tehat a korong, vagy az elvezetes, vagy mindketto, attol fuggoen, hogy pontosan mi mozog mihez kepest.

Es ugye ha nagyobb a teljesitmeny, nagyobb az aram (hiszen a generator belso ellenallasa allando), ergo aranyosan nagyobb a fekezo nyomatek is.

A 6. abran lathato modell segitsegevel mindent pontosan ki lehet szamitani, a korong pedig, mint mar parszor leirtam, ugyanaz, csak vegtelen suruen elrendezett drotszalakkal, ami semmit sem valtoztat a szamitasokon.

Előzmény: V.László (77)