Törölt nick Creative Commons License 1999.10.27 0 0 3
Igen, igazad van, mindjárt jönnek a Napóleon szobor N. sz.) paraméterei. Kicsit reméltem, hogy több hozzászólás gyűlik össze, ám így sem baj, majd vonzóvá tesszük a topicot. (Többektől hallottam már, hogy nincs is unalmasabb a helytörténetnél. Miért van ez?)
Sajnos a N. sz. nincs éppen túldokumentálva. Ezt is a város titkai közé sorolom, amit csak kevesen ismernek (mint Ferenc József szegecsét a Szabadság hídon), annyira ismeretlen a városlakók előtt, hogy van ilyen. Nem csoda egyébként, nincs éppen szem előtt a szobor, ami a Terézvárosban található, a Hajós utca 25 számú ház homlokzatát díszíti. Bizony nekem is el kellett mennem egy páreszor a ház előtt, mire kiszúrtam. Mellékszál csupán, de akik emlékeztek még az Ó utcai házomlásra könnyebben megtalálják, mivel a N. sz.-ot magán viselő ház a Zichy Jenő és Ó utcák közötti Napóleon udvar nevű épület, mely közös tűzfallal bír az összedőlt ház mementóként mindmáig éktelenkedő, hálóval letakart romjaival.
Különösebb története nincs. A ház építésze, Napóleon iránti rajongásának kifejezéseképp álmodta párkányra a császárt, s az épület csak ez után kapta a Napóleon Udvar nevet. Számomra különösen kedves a Napóleon Udvar felirat, mely a legautentikusabb szecessziós betűkkel van kirakva, ez az irányzat mindig is megkapó volt, szeretem. Fodor Gyula volt e nagy franciabarát, s álma 1906-ban valósult meg (dúl a szecesszió).

Kép a házról:
nagyban kicsiben

Előzmény: Csokis2 (2)