Keresés

Részletes keresés

szabiku_ Creative Commons License 6 napja -2 0 1146

Jó reakció rá, látom megértetted, amit felvázoltam. Az van, hogy ilyen mérettartományban, tehát az atomi méretekben nagyon kvantumos, hullámos minden matéria, tehát eléggé delokalizált. Nem lehet a gravitációs téridő-szerkezetet ebben a tartományban lokálisan értelmezni, venni, mert az feltételezi a klasszikus anyagi sűrűségeket, formát.

 

Érdekes, hogy a kvantumos dolgok, hullámok ki tudnak nőni a mikrotartományból makroba, fény, rádióhullám, EM-kölcsönhatás (virtuális fotonok), de a makroszkopikus fizikai dolgok, mint pl. anyagforma, ilyesmik, gravitációs téridő-szerkezet, nem.

 

Így nem néz ki úgy, hogy a pozitív elektromos töltésű nagytömegű atommag, ami sokkal kisebb helyre lokalizálódik középen, mint az ugyanakkora ellentétes töltésű, de a centrum körül jóval szétterültebb elektronfelhő, kihozza azt az áltreles jelenséget, hogy a benti rész kisebb töltésűnek látszon.

 

Összeadódva ez az atomonkénti nagyon kis töltésdeficit bolygónyi mennyiségeknél érzékelhető kellene legyen, ahogy írtad egy atomra. 

 

Szerintem az van, ahogy mondtam, a gravitációs téridőszerkezeti különbségek, differenciák, részletek nem érvényesülnek ilyen kis tartományokban, mint nagyban. Ezt mondja az is, hogy nem sikerült pici fekete lyukat kreálni. Az ugyanis stabil lenne szerintem, és csak növekedne. (Nem értek egyet a Hawking-féle párolgásával). De pici instabilt se detektáltunk még, pedig kellett volna, sőt, féltek is tőle már mostanság a nagyenergiás kísérletezések miatt. 

Előzmény: pk1 (1144)
szabiku_ Creative Commons License 6 napja -2 0 1145

Ezt hogyan kreáltad abból, amit írtam? 

Előzmény: pk1 (1144)
pk1 Creative Commons License 2024.06.02 0 1 1144

Tehát az atomok negatív töltésűek? (főleg a transzuránok)

Előzmény: szabiku_ (1143)
szabiku_ Creative Commons License 2024.06.02 -1 0 1143

Másfelől pedig onnan is lehet látni, hogy nem jó az az elképzelés, hogy csupán csak a töltésmegmaradást, mint részecskemegmaradást, a specreles térerősségeken keresztül használva, és így utóbbit átírva áltreles formára, az képezi majd az elektrodinamikát az áltrelben. Ez téves. Szóval ezt onnan is lehet látni, hogy így kimarad a "fáradási-effektus" ill. inverze, amely az áltrelben a fényre igaz. Ha a fény (EM-hullám) útja során változik a gravitációs tér, akkor az változtatja a frekvenciáját és egyben energiáját, impulzusát. A kölcsönhatás impulzusátvitelt is jelent. Az elektromágneses kölcsönhatás során (mint a Coulomb-kölcsönhatás) ezt nem valódi, hanem virtuális fotonok közvetítik. Ezek kvantumtérelméleti objektumok, melyeket a klasszikus elektrodinamika csupán modellez (elfedően). A vitatott átírás során ez tekintet nélkül marad, és csak egyfajta részecskemegmaradás fejeződik ki, ami nem elégséges. Szóval a virtuális fotonoknak is "fáradniuk" illetve "serkenniük" kell, ha egy gravitációs potenciálgödörből hatnak ki, illetve hatnak be. Ezáltal megváltozik a közvetített impulzusuk, hatásuk. Tehát kisebb vagy nagyobb töltést látunk, érzékelünk (méréssel) kintről bentre tekintve, vagy (rendre) bentről kintre tekintve.

 

Előzmény: szabiku_ (1142)
szabiku_ Creative Commons License 2024.05.31 -1 0 1142

Az a probléma, hogy a specreles elektrodinamika nem pusztán csak a töltésmegmaradásról szól. Sőt, inkább az van ott, hogy ez a dolog (a töltések megmaradása) egyszerű kifejezést nyer a potenciálból: rotációjának kétszer vett divergenciája nulla. Mert a vektorrotáció antiszimmetrikus tenzort ad, a kétszer vett divergencia pedig szimmetrikus művelet. Namost ez pont hasonlóan alakul a görbült téridőben is ezekkel. (Zavaró plusz tagok sem lépnek fel, mint pl. szimmetrikus tenzor kovariáns divergenciájakor.) Viszont, mint mondtam, a specrelben a potenciálnak eredeztetett értelme van. Ez viszont hiányzik az áltrelben. Hiába a megmaradós matematika, és az ezek által elgondolt, vett antiszimmetrikus "térerősségtenzor" meg egy rotációzott "potenciálvektor", azoknak ettől még nincs meg az az értelmük, mint a specrelben. Pusztán csak a megmaradásra vannak kitalálva. Ellenben a specrelben a specreles kvantumtérelmélet származékai. A csavar ebben az, hogy így ez már csak egy visszavetített fizikátlan matematikai dolog. Az ezekkel felírt "dinamikai egyenlet" (Landau II (90,7)) tuti hamis. 

Előzmény: pk1 (1141)
pk1 Creative Commons License 2024.05.31 0 1 1141

A töltésmegmaradásnak van kovariáns alakja. Tehát az áltrel modelljében az elektromos töltés megmarad. Mire alapozva vitatod ezt?

Előzmény: szabiku_ (1139)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.31 -1 0 1140

Gravitációs lencsék hatására gondolsz?

Előzmény: pk1 (1138)
szabiku_ Creative Commons License 2024.05.30 -3 0 1139

A térerősségek (erővonalak) értelme a (négyes) vektorpotenciál felől van. Annak rotációja. Viszont a vektorpotenciál pedig a specreles kvantumelmélet felől van. A klasszikus (nem kvantumos) specreles is innen jön. Ennek potenciál értelme támaszkodik a specreles téridőre. Ez a talaj ki van véve az áltrel téridőszerkezete miatt. Tehát értelme vész.

 

Amúgy az elektrodinamika, ami eredetileg specreles, egy vitatható csavarral van átvíve az áltrelbe. (És szerintem az nem helytálló...)

 

Szóval hiába gondolkoznál erővonalak képében. Nincs értelme itt. 

Előzmény: pk1 (1138)
pk1 Creative Commons License 2024.05.30 0 0 1138

Erővonalképben gondolkodva ez hogy nézne ki? Görbült térben sem találkoznak, ágaznak azok.

Előzmény: szabiku_ (1137)
szabiku_ Creative Commons License 2024.05.29 0 0 1137

Egyelőre ez csak még egy intuitív jóslatom.

 

Tehát arról van szó, hogy az elektromos töltés (vagy sok egynemű ilyen egy golyóba zárva) ha belekerül egy mély gravitációs potenciálgödörbe (ez egy kicsit klasszikus megfogalmazás), vagy esik bele a fekete lyukba (ami r=0 helyen van), akkor egy kint odébb dekkoló mérőűrhajó (r=100 helyen van) vajon mit mér ezalatt közben az elektromos kölcsönhatásra? 

 

 

Előzmény: mmormota (1135)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.29 -1 0 1136

"Nem tudjuk a szingularitásba zuhanó kvantált részecskék felemésztődésének módját."

 

Az "üres" tér (vákuum) az anyag legkisebb energiájú kvantumállapota. Tehát teljesen üres tér nem létezik.

Jelenlegi ismereteink szerint.

 

DGY kérdése: https://youtu.be/DUh0VK7ybas?t=5380 :~)

Előzmény: szabiku_ (1134)
mmormota Creative Commons License 2024.05.28 0 1 1135

 csak végtelenül elgyengül az elektromos (és mágneses) kihatása

 

Minden általan eddig olvasott (de csak ismeretterjesztő szintű) cikk plusz a wikipedia szerint nem gyengül, az elektromos töltés marad.

 

Más kérdés, hogy a létező fekete lyukak nem maradnak töltöttek, mert összeszednek ellentétes töltésű részecskéket. De ez nem az elnyelt töltések "elgyengülése", hanem egyszerűen ellentétes töltések beszerzése a környezetből. 

Előzmény: szabiku_ (1134)
szabiku_ Creative Commons License 2024.05.28 -1 0 1134

Nem tudjuk a szingularitásba zuhanó kvantált részecskék felemésztődésének módját. Ezen még én sem szoktam gondolkozni, mert ott még nem tartok. 

 

De tuti, hogy a szingularitásba zuhanás eltünteti az elektromos töltés tulajdonságot. Egyelőre így vélem. De egyébként, ha magában meg is őrizné valahogy, arról sose szerezhetnénk tudomást itt kint. De egyelőre ne akarjunk adni elektromos töltöttséget egy tömegszingularitásnak, mert ezzel annak fizikáját, sőt, majdnem kvantumfizikáját kezdjük megadni.

 

A mi időnk szerint a töltés csak felkenődik az eseményhorizonton, és csak végtelenül elgyengül az elektromos (és mágneses) kihatása. Ez olyan, mintha egyre jobban megszünne idővel. Más szóval ez is egyre lassabban, gyengébben "kommunikál" kifele. 

Előzmény: pk1 (1113)
szabiku_ Creative Commons License 2024.05.28 -1 0 1133

Ez (inkább csak kb. ez) az ábra a forgó fekete lyukakra született, aminek ergoszférája van, és Hóking meg Penrose azon keresztül képzelte el a párhuzamos világot, ahova szerencsés esetben szökni lehet. 

Előzmény: Törölt nick (1131)
szabiku_ Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1132

Igen. A mi kinti időnkben nem alakult még ki szingularitás, csak összeroppant az anyag, mert a gravitáció erőssége felülmúlta azt az állapotot (ilyen-olyan kvantumos eredetű), ami miatt még távolságot tudott tartani az anyag magában. Összeomlik a kvantumosság is. Olyan téridő(görbület) lesz, hogy már nem képes a kvantumelméletnek sem megfelelni az anyag. Nem tudjuk egyelőre, hogyan modellezzük. 

Előzmény: mmormota (1128)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1131

Kicsit kényelmetlenül érzem magam ezt az ábrát nézve. Miféle párhuzamos univerzum?

Az egész ábrát meg kellene forgatni a "szimmetriatengely" körül. Kapnánk egy úszógumit.

Sőt, három tengely körül is megforgathatjuk, és akkor hipertórusz. Hol a párhuzamos univerzum?

Előzmény: Törölt nick (1119)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 -1 0 1130

Tehát a gázfelhő elkezd összehúzódni. A sűrűség függvényében egy bizonyos méretnél megjelenik az eseményhorizont, és a kisgömböc hirtelen bekapja önmagát. :o)

 

Tehát a gázfelhőnek van egy része, amely egy adott pillanatban az eseményhorizont belsejében találja önmagát. Nem ment be oda. Körülötte képződött az eseményhorizont.

(Persze ezt mi nem látjuk. Hirtelen sötétbe burkolózik. (De a feltételezett méterrudak odabent nem változnak zsebórákká.))

 

- * -

 

Az a vicc, hogy állítólag nagyenergiájú lézerekkel ezt Livermore-ban kipróbálták.

Kiszámolták, hogy adott hullámhossz mennyire fókuszpókuszálható és az adott térfogatba mennyi energia kell.

Tudomásom szerint nem sikerölt fényből mikroszkopikus fekete lyukat készíteni.

Előzmény: mmormota (1128)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 -1 0 1129

Mi történik, ha kezdetben van egy elegendően nagy gázfelhő és el kezd összehúzódni?

Előzmény: mmormota (1128)
mmormota Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1128

Én valahogy úgy képzelem el, hogy a mi időnkben a szingularitás még nem létezik, az majd a végtelen távoli jövőben lesz. Az anyag meg ott van a horizontnál. Az meg egy másik dolog, hogy matematikai szempontból célszerűbb más koordinátázással dolgozni.

pk1 Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1127

Köszi! Szóval ezt nem tudva kaphat az ember jelest. Ma még.

Előzmény: Törölt nick (1126)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1126
Előzmény: pk1 (1123)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 -1 1 1125

You are the first in this citation list:

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=167095536&t=9244467

 

:D

 

Félretéve a tréfát, valaki ezt ki kellene számolja.

Sokan vizsgáztak belőle. Olyan is van, aki számolni tud?

Előzmény: pk1 (1123)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 1 1124

"a virtuális fotonok sem tudnak kijönni belőle, hogy kölcsönhasson egy kinti töltéssel. Nem?"

 

A virtuális fotonok nem mennek sehova. Ott vannak és kész. Befelé sem zuhannak.

 

Ha ugyanis a virtuális fotonok zuhannának, akkor a bedobott elektromos töltésről leszakadnának az erővonalak, csupasz töltés keletkezhetne.

 

Lehet belőle modellt várat építeni, de nem szabad nagyon rugdosni. :D

Előzmény: szabiku_ (1111)
pk1 Creative Commons License 2024.05.28 0 2 1123

"átmegy taszítóba"

 

Citation needed.

Előzmény: Törölt nick (1120)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1122

"Na de hogyan? Szerintem meg nem. Ugyanis az elektromos (vagy elektromágneses) kölcsönhatás nem tud kihatni belőle."

 

Tegyük fel, hogy a gravitáció kvantált (gravitonok közvetítik), különben nem egyeztethető össze a sztenderd kvantumfizikával. Vagyis nagyon halvány gravitációs hullámokkal meg lehetne állapítani - a hullámfüggvény megzavarása nélkül -, hogy melyik résen ment át a részecske.

 

Az entropikus gravitáció-elmélet szerint a térben mindenütt kvantumállapotok vannak, ezek korrelációja adja a távolságot. Tehát a tér nem üres. A tér az anyag állapota. Próbáld magad beleélni. Az üres térben is van anyag. Az üres tér az anyag legkisebb energiájú állapota.

 

Tehát a feltételezett szing-szingularitás és az eseményhorizont között is van anyag.

(Öreg Napocska kedvéért: felkiáltójel!!!!!!!!!!)

 

Az eseményhorizont és a szingularitás között lévő kvantumállapotok nem zuhannak bele a szingularitásba.

Előzmény: szabiku_ (1111)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1121

"mert még sosem jött létre..."

 

Még senki sem tudta kiszámolni valódi anyagra egy FLY képződését.

Vannak egyszerű számolások speciális anyagokra: fény, galaxispor.

Előzmény: szabiku_ (1110)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1120

"végtelen messze van az eseményhorizonttól, akkor hogyhogy nem cseng le nullára a gravitációs vonzóerő?"

 

Valaki próbálta már kiszámolni két görbület szuperpozícióját?

Mert az is lehet, hogy semmiféle kozmológiai konstans nem létezik.

Egyszerűen amikor két masszív kompakt objektum elég távol van egymástól (a gravitáció már halvány), a görbületek szuperpozíciója átmegy taszítóba.

 

Megjegyzés: Nem nevezném gyengének, mert az a jelző már félig-meddig foglalt.

(Semmi köze a "gyenge" kölcsön6áshoz.)

Előzmény: pk1 (1108)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1119

"Ha a fekete lyuk szingularitása végtelen messze van az eseményhorizonttól"

 

Penrose-koordinátázásban?

 

1ébként az ötletet érdemes továbbgondolni. Majd...

Előzmény: pk1 (1108)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 0 1118

"A fekete lyuk eseményhorizontja alól semmilyen hatás nem tud kijönni, kiérni, kilógni, kiszökni, kinyúlni, kiközvetülni. A benne lévő tömeg gravitációs "hatása" az nem ilyen, mert az nem közvetül, hanem az anyag körül lévő kialakult téridő geometriai struktúrája adja."

 

Alapelvem, hogy indoklás nélkül nem nyomok minuszt.

 

Az áltrel a gravitációnak egy geometriai leírása. Sokan megpróbálták kvantálni. Kanonikusan vagy unortodox módon.

Jelenleg a leginkább esélyes egy olyan szemlélet, amelyet már Niels Bohr is felvetett. Nagyon sok kvantumjelenségnek nincs klasszikus megfelelője, nincs korrespondencia.

 

Alapvetően a hullámfüggvényből kell kiindulni. Kezdetben vala a topologikus tér. A kvantumállapotok közötti korreláció jelenti a távolságot, így lesz metrikus tér. Ez az elgnómdolás ugyanazt az eredményt adja, mint Einstein egyenlete. Vagyis összhangban van vele. (G.Á szerint nem levezetés, viszont összeegyeztethető a két dolog.)

Előzmény: szabiku_ (1106)
Törölt nick Creative Commons License 2024.05.28 0 1 1117

"Ha a belezuhanó töltött golyó sajátidejében nézzük, akkor a golyó véges időn belül felszívódik benne, megszűnik anyagi minősége. Ezzel az elektromos töltése is. Belül is, és kívül is egyaránt. Nem tud megmaradni."

 

Kár ezen agyalni - a jelenlegi modellek alapján.

Gödel tétele (a saját értelmezésemben) röviden: Mindig fel tudunk tenni egy újabb kérdést, amelyre a modell nem képes válaszolni. (Ezek között lehetnek értelmes és értelmetlen kérdések. Mit álmodott az elektron?)

 

Meg tudod mondani például azt, hogy miféle jószág az elektromos töltés?

A megmaradását az SU(1) szimmetria adja. Ez valamiféle komplex dolog.

Nincsenek komplex mérhető mennyiségek a klasszikus fizikában. Ez csak valami gonosz kvantumjelenség lehet.

Majd egyszer megfejtik. Talán ebben az évszázadban, vagy a következő évezredben.

(Jelenleg a Huttok nem is keresik (a királynőt).)

Előzmény: szabiku_ (1106)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!