Keresés

Részletes keresés

Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.29 0 0 63
Ha valamiért érdemes foglalkozni az időutazás lehetőségével, hát ez lenne az! Képzeld át menni az Erzsébet hídon :)
Előzmény: idared (61)
Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.29 0 0 62
Ha sikerül összeállítani egy igazán színvonalas anyagot, akkor csak felfér valamelyik budapesti közgyűjteményünk honlapjára (remélem, van ilyen), de először legyen meg a csúdafinom Bp. anno! Könyörgöm a Népszabóság honlapjára ne rakjátok! :) - A Bp. mellékletüket szeretem, de a többi...
Előzmény: idared (60)
idared Creative Commons License 1999.10.29 0 0 61
Hoppá, valóban vicces lenne ha a 20. század hajnalán ébredeznénk éppen. :) Megnézném az akkori Budapestet élőben, jaj, milyen gyönyörű lehetett. :)

idared

Előzmény: Dr. Stig Helmer (59)
idared Creative Commons License 1999.10.29 0 0 60
Igaz! Csak legyenek anyagok, sztorik, képek.

Tud valaki egy helyet ahol elhelyezhetnénk az egészet az ingyenes helyeken kívül? Úgy értem, valaki nem tud szeretni valahol helyet?

Ha nem, akkor valószínűleg Nexus lesz. De szóljatok ha van valami jobb!

idared

Előzmény: Dr. Stig Helmer (58)
Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.29 0 0 59
Hú! Ezt nagyon elírtam!
Az igazi Bp. azért mégis csak az 1950 év ELŐTTI Bp!

Nem csak én hibáztam :) XXI. század hajnalán...
Amúgy a Szent Imre híddal semmi bajom :)

Előzmény: Dr. Stig Helmer (58)
Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.29 0 0 58
Budapest:
-Buda
-Pest
-Óbuda
+ A környező települések (Ujpest, Kispest, Csillaghegy stb.),de ezt a második körben - helyi lokálpatrióták segítségével :)
-közigazgatás régen és most
Az igazi Bp. azért mégis csak az 1950 évi Bp.
Előzmény: idared (48)
idared Creative Commons License 1999.10.29 0 0 57
Hidak...mit szóltok a Lágymányosi hídhoz?? Törvényszerű, hogy amit a 20. század hajnalán építünk annak ilyan hipermodernnek kell lennie?

idared

Előzmény: Dr. Stig Helmer (55)
Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.29 0 0 56
Utcanevezéshez: Budapest teljes utcanévlexikona, Dinasztia Kiadó – Gemini Budapest Kiadó Budapest, 1998
Nagyon sirály, ezen a topic-on SZVSZ kötelező olvasmány! Még a Máhr Jenő u. is benne van!
Előzmény: scsabi (53)
Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.29 0 0 55
Én is a Régi Erzsébet híd szerelmese vagyok, tudjátok-e, hogy az a híd szenvedte el a legkisebb károkat, mégsem építették újjá! Túl keskenynek találták. (persze a Kerepesi (Rákóczi út) nem autópályának épült, és szerintem ma sem kéne annak lennie) Felmerült az is, hogy újjáépítik, és alagutat fúrnak alá. Sajnos 1964-ben átadták ezt a csak a nevében Erzsébet hidat. Számomra a rokonszenves megoldás az lenne, ha ezt a Szocialista Bp. jelképévé vált műtárgyat áthelyeznék valami lakótelepi környezetbe (M0-s híd, Dunakeszi) és korszerű anyagokat és technológiát alkalmazva újjáépítenék az ERZSÉBET hidat.
Tudom ennek esélye nulla, de álmodozni azt szabad… Végül is vannak biztató jelek: Corvin áruház homlokzatának visszaállításának terve. Apropó Blaha L. tér, SZVSZ a Nemzeti Színházat is ott kéne felépíteni a régi helyén ugyanolyan külső megjelenéssel (a lerombolása után kiderült, hogy a metró miatt nem kellett volna lebontani!), valami olyan technológiával, amellyel a Teréz krt. és a Szondi u. sarkán álló Biztosító székház épült.
Természetesen villamos közlekedést mindenhová! Fák és villamosok nélkül nem érnek semmit a pesti utcák! Undorító, ahogy ma az Üllői út és a Vilmos Császár útja (Bajcsy-Zsilinszky) kinéz, nem hiszem, hogy ebbe bele kéne törődnünk!
Város szerelmesei egyesüljetek! :D
Szép fotó az Erzsébet hídről:
http://www.bparchiv.hu/magyar/fototar/fototar.htm
Előzmény: kerenyitomi (43)
scsabi Creative Commons License 1999.10.29 0 0 54
A Király utca páros oldala (emlékeim szerint) vhol a Káldy Gy. és a Rumbach között. (tűzfalreklám)
Előzmény: idared (52)
scsabi Creative Commons License 1999.10.29 0 0 53
Mussolini tér-> Oktogon
(Érdekes miért nem Nyolcszögtér)
Előzmény: John Howard (51)
idared Creative Commons License 1999.10.29 0 0 52
Az Extrát nem lehet elérni külföldről??? Vagy nem jól? Erről nem tudtam. Körülnézek, hogy mi lenne a legjobb.

Hol van a gettóban a hirdetőtábla?????

idared

Előzmény: Törölt nick (49)
John Howard Creative Commons License 1999.10.29 0 0 51
Hello Mindenki!

Hitler-tér = Kodály Körönd

Visszakérdezek: Mussolini-tér?

Állítólag az Alkotás utca neve is "leiterjakab". A német eredetije most nem ugrik be, de inkább Teremtés-nek lehetett volna fordítani...

A Zugligetnek viszont nem a "cúgos liget"-hez van köze, hiszen eredeti neve Auwinkel, ami pontosan zug (mint zeg-zug) ligetet jelent.

Üdv:
John Howard

Előzmény: scsabi (50)
scsabi Creative Commons License 1999.10.29 0 0 50
T. Asztaltársak!
Adós maradtam a szükséghidakkal...
Sorrendben:
Pest elfoglalása után Buda ostromához, illetve a dunai átkelésekhez négy hadihíd épült. Egy vasúti az Összekötő vasúti hídnál vasúti forgalomra, egy a Horthy Miklós-híd roncsai felhasználásával (ez különösen érdekes lehetett a roncsok sajátos fekvése miatt), egy a Ferenc József-híd roncsain (annak ellenére, hogy a roncseltakarítás kezdetekor a budai parti nyílás teljes megmaradt szerkezete a sarukról leugorva a rakpartra rogyott). Ezt a szükséghidat aztán a jégzajlás '46 januárjában elsodorta.
A harmadik közúti hadihíd volt az újlipótvárosi oldalt a Margit-szigettel. illetve a Margit-szigetet a budai oldallal összekötő "Manci-híd".
'45 áprilisában a hidakat a polgári közigazgatás vette át. A Petőfi (Horthy) hídtól északra '45 nyarán épült egy gylogforgalomra alkalmas szükséghíd.
A "Böske-híd" (Petőfi-pontonhíd)vasszerkezettel erősített hajóhíd volt a Petőfi-tér és a Döbrentei tér között, amely kétsávos, gépjárműforgalmat is lehetővé tett. Ez kb. két hónapig működött, majd a jégzajlás (a többi, előzőekben felsorolt híddal együtt) ezt is tönkretette.
Az utosó ideiglenes híd a Margit-híd pilléreire fektetett csőhíd volt (ún. Gázhíd) amely az óbudai gázgyárat kötötte össze a pesti elosztóhálózattal. Ez volt az egyetlen szükséghíd amely túlélte a jégzajlást.

Más:
November
A Magyar utcánál az Ungergasse félrefordítására gondolsz? Ehhez hasonló jó story még tán a Spiegelgasse, illetve a valós "urban legend" Karpfensteingasse.

Cirill betűs feliratok:
Láthattok még ilyet az I. ker Csap utcában a háziorvosi rendelő mellett, amely az Aladár u. 18. óvóhelyéhez kapcsolódó hadikórházat jelzi.

Térképből nekem a legrégebbi 1943-as. (találós kérdés: hol volt a Hitler-tér?)

Üdv:
Csabi

Törölt nick Creative Commons License 1999.10.29 0 0 49
Kedves idared, ez nagyon jó, ha ily módon találkoznak a szándékok, örülök neki. Ha javasolhatom, ne az Extrán, hanem olyan szolgáltatónál regisztrálódjunk, melyet külföldről is el lehet érni, s több tárhelyet ad (Tár, Netlap)

XI.

Előzmény: idared (48)
idared Creative Commons License 1999.10.29 0 0 48
November, nem is akarom lemosni, épp ellenkezőleg!!!! Szeretnék én lenni a szűk keresztmetszet ahova befutnak a dolgok. Tapasztalatból tudom, hogy az nem megy, hogy mindenki mindent csinál, és így lesz valami jó. Mivel nekem is van anekdotakincsem, meg kis Bp.-könyvtáram, meg régi térképeim, meg ilyenek, de igazából azt sokkal izgalmasabbnak tartom, hogy én nálam fussanak össze a dolgok és én koordináljam a dolgokat.

Tegnap mikor mentem hazafelé a villamoson rögtön fel is vázoltam egy lehetséges site-térképet, mit is lehetne feltenni. Ezt ide most leírom. Nézzük:

Szerintem 3 fő rész lenne, Budapest, Duna, és Vélemények.
Ezen belül:
Budapest
-Buda
-Pest
-Óbuda
--utcák, terek, szobrok, épületek
--Bp. az irodalomban, a képzőművészetben, a zenében
--híres Bp-iek, híres emberek Bp-en
--közigazgatás régen és most
Duna
-hidak
-szigetek
-fürdők és minden egyéb 'vizes' dolog
Vélemények
-hogy látják a külföldiek a mi városunkat, hogy látják a vidékiek, hogy látjuk mi
-Budaiak, Pestiek vita
-Te hol laktál eddig Bp-en és melyiket szeretted legjobban
-Te hol laknál szívesen Bp-en

Ez az a vázlat amit hirtelen összeszedtem. Egészítsük ki, vagy szűkítsük, ahogy tetszik.
Most azt kéne még eldönteni, hogy kijelölünk-e témafelelősöket, vagy (ami szerintem jobb lenne), ha mindenki mindenbe adja a saját anyagait, és azt bepakoljuk a megfelelő helyekre. Ha az utóbbi mellett döntünk, az azért jobb szerintem, mert így egységes lesz a site.

Még egy kérdés van valaki akinek nincs az Extrán regisztrált site-ja? Úgy tudom, figyelik a többszörös regisztrációt, és nekem már van. Tudtok erről valamit, hogy ez számít-e?

idared

Finn Creative Commons License 1999.10.28 0 0 47
Köszi, XI ezt ténleg nem tudtam a Harrer Pál uccáról...

Off : már 6 antológiát néztem át, vers sehol :-(((

Előzmény: Törölt nick (45)
Törölt nick Creative Commons License 1999.10.28 0 0 46
Hmmm. Valami hasonló létezik... A Főpolgármesteri Hivatalban van egy térbeli Budapest "térkép", vagy tán makett, amit meg lehet tekinteni. Az épületek azt hiszem fából vannak, semmi cikornya, nyers színűek, épp csak hogy az alakjuk szerint lehet őket megkülönböztetni. Ha valamit lebontanak, vagy új épület nő ki a semmiből, belefarigcsálják a makettbe.
Remélem az ősi voodoo (így írják?) misztikához nem ért senki a FPH-ban...

Ha mindezt az interneten képzelted el, hát.... Én biztos nem tudok hozzálőni sem, mert nem ez a szakmám. De ha van jelentkező...

Előzmény: Törölt nick (44)
Törölt nick Creative Commons License 1999.10.28 0 0 45
Jeahh, amit elfelejtettem: van egy középrossz minőségű szkennerem.Illetve nem is az enyém, de ez most mindegy Az eddigi képeket is azzal szkenneltem, azoknak a minőségéhez tudtok viszonyítani. Régi Budapest térképeket be tudok szkennelni elsősorban a Budapest régi térképeken című Holló Szilvia féle albumból, meg egy-két más helyről, amik nekem megvannak. Íme a régi térképek listája:

Pest Buda, Óbuda kültelki térképe a XIII.-XVIII. századig
Pest Buda, Óbuda térképe a XIII.-XVIII. századig
Budapest 1944
Buda ostromának helyszínrajza 1686
Buda és Óbuda határtérképe 1760
Budai Vár, Víziváros 17777-1784
Margitsziget 1811
Városliget 1847
Városmajor 1858
Pest város szabályozási térképe 1872

Budapest 1974 (ma már ez is antik... negyedszázados)

Ha valakinek az a gondolat támad a fejében, hogy mindet szkenneljem be, az komolyan mondom jobban jár, ha megveszi a fenti könyvet, ugyanis a benne található térképek alig harmadát tüntettem itt fel, mivel a többi olyan, hogy ha az ember hozzáérinti a laphoz az orrát, még lát is belőle valamit, de szkennelve semmit sem ér.

Kicsit szűkítem a korábbi felajánlkozásomat: minden OK, de amiben a legjobbnak érzem magam (nem másokhoz hanem magamhoz képest) azok a következők:

-Margitsziget
-Belváros
-(Újpest esetleg, ha senki más nem akad)
-Várospolitika, közigazgatás
-Polgármesterek, bírák
-Utcanevek, városrész elnevezések

És persze anekdota és legendahegyek.

Épületek, szobrok csak kevésbé, ill. sehogysem.
De a Klotild paloták között nincs Matild, ezt tudom, ez egy régi pesti dezinformáció, már mástól is hallottam.
Javallom, hogy akik még részt vennének a honlap készítésében, erősítsék meg, illetve egészítsék ki mit tartanak a "szakterületüknek". Idared, sajna ezt már le nem mosod magadról, de Te leszel a koordinátor

Óbudának Tarlós István a második polgármestere, a városegyesítés előtt már volt egy: Harrer Pál (utca Óbuda belvárosában!). Azelőtt megvoltak enélkül az óbudaiak, illetve a korabeli közigazgatásnak megfelelően nem polgármesternek, hanem bírának vagy tanácselnöknek hívták őket.

Hali!
XI.

Törölt nick Creative Commons License 1999.10.28 0 0 44
Kedves November!

évekkel ezelőtt, még a multimédia láz kitörése előtt volt egy álmom. Nem álmodozás, hanem egyszeri, kristálytisztán látható éjszakai álom, ami azóta se' jött elő, de emlékszem rá.

Négydimenziós repülésem volt Budapest felett. Egy-egy jellegzetes épületet vagy környéket körberepülve, ráközelítve, kinyitva az idő is megmozdult. Térben és időben rá lehetett zoomolni a nagy beruházásokra, építkezésekre, mint például az Opera építésére. Megállítani az időt, mikor még nem volt teteje, és közelebb repülni, mindenféle szögekből megnézni. Holt időszakokban FFWD, nyüzsinél lassítás. Arra már nem emlékszem, hogy irányítottam a dolgot.

Szerintem ma már lehetne ilyet csinálni. Foglalkozik a dologgal valaki olyan, aki nem csak álmodni tud róla?

Előzmény: Törölt nick (-)
kerenyitomi Creative Commons License 1999.10.28 0 0 43
Nagyon örülök a topicnak, már régen nem láttam az asztalon ilyen jót!!!!!
Én jelenleg várostörténetet is tanulok, úgyhogy nekem pont tanulmányaimba is vág.
A régi Erzsébet hídról meg mennyire kerestem már egy fotót!!! Köszönöm!!!

Dr Stig Halmer:Nekem van egy 63-as Bp térképem, amin rajta van még a Nemzeti Színház...

lap ügyben amiben tudok segítek

(ezek a Bp utcai találóskérdések zseniálisok!!! holnap végigmegyek az Andrássyn megkeresem a cirillt)

az én kérdésem:
Hol látható a Gettóban még manapság is háború előtti falreklám??

mokusleqvar Creative Commons License 1999.10.28 0 0 42
Szívesen segítek (leginkább a latin nyelvhez konyítok) én is
Törölt nick Creative Commons License 1999.10.28 0 0 41
Fúú, ez tök jó, hogy így belelkesültetek ettől, nem is gondoltam volna tényleg, azt hittem majd egyedül maradok... Mint házigazda, igyekszem a kérdéseknek utánajárni, de mint a bevezetőben is írtam, rengeteg hiányosság van a tudásomban, viszont van egy klassz Budapest könyvtáram amire marha büszke vagyok (no azért nem sok...) A honlap ötletét maximálisan támogatom mind erkölcsileg, mind anyaggal, mind egyszerűbb HTML szerkesztéssel, már amire fussa az időmből. Ilyesmim van nekem is, a honlapomon egy magánBudapest oldal, de se nem szép, se nem kész, még dolgozni kell rajta, csak a fényképeimet nem lelem.
Osztap Bender Creative Commons License 1999.10.28 0 0 40
Az Andrássy út melyik házán látható mind a mai napig háborús jellegű cirill betűs felirat, és mit jelent?

Osztap

idared Creative Commons License 1999.10.28 0 0 39
Írjatok ha van kedvetek segíteni egy ilyen site-ot összehozni. :)
Én most tökre belepörögtem magamat ebbe megint (nyáron is csak erről bírtam beszélni), úgyhogy valószínűleg a hétvégén előszedem azokat a régi html oldalakat és tovébb csinálom. Szóljon aki segítene!

idared

Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.28 0 0 38
Tök jó ötlet!
Előzmény: idared (36)
Dr. Stig Helmer Creative Commons License 1999.10.28 0 0 37
Üdv mindenkinek! Tetszik ez a topic. Lokálpatriótának vallom magam, Istvánmező a szívem csücske. Sajnos már nem ott élek, de talán egyszer megint… 44-es, 67-es, 68-as villamosok, Thököly út, Stefánia, Stadion, Városliget (szomszédos városrész) gyermekkorom színhelye. - Nem villamoson nőttem fel 
Tudjátok-e, hogy volt egy víztorony a Stefánián is, most benzinkút van a helyén. Tudtok-e erről fényképet valahol?
Próbáltam a hálón keresni régi Budapest térképet, azt sem találtam. Tudna valaki segíteni? Köszi DSH
idared Creative Commons License 1999.10.28 0 0 36
Sziasztok!

Tök jó ez a topic, nagyon örülök, hogy rátaláltam. Köszi November!
Én is Budapest-imádó vagyok, és mellesleg Budai, és nem is szeretnék Pesten élni. Más a hangulata. Világ életemben (az eddig csak 19 év ugyan...) Budán éltem és nagyon ideköt minden. Van egy lakásom Pesten, de nem tudnék benne lakni.

Na, most hogy ezeket már tudjátok, elárulom, hogy még idegenvezető is vagyok, mármint leszek ha levizsgázom 2 hónap múlva.
Az lenne az ötletem, hogy ebből a topicból csináljunk egy website-ot. Egy Budapest-imádó wensite-ot, ahova mindenki felrakhatná a képeit, összegyűjtenénk a történeteket városrészek és témák szerint, stb. Én egy ilyesmit a nyáron elkezdtem összerakni, de egyedül nagyon nagy munka és elakadtam. De amit megcsináltam az megvan. És szeretném folytatni.

Szóval asszem megyek és regisztrálok egy site-helyet valahol. Írjatok benne vagytok-e???

Most éppen nincs időm többet írni, de visszajövök majd!

idared

John Howard Creative Commons License 1999.10.28 0 0 35
Hétfőn este a DunaTV-n volt egy film, Vilma néni Budapestje, láttátok? Az öregasszony sem volt semmi, sokat anekdotázott meg dohányzott, de az igazi a bejátszott régi filmfelvételek voltak: Baross tér a Rákóczi út felől, háttérben a Keleti pu., előtérben villamosok a körforgalomban, még baloldali volt a közlekedés. Aztán meg a Kossuth Lajos utca felől villamosoztunk a régi Erzsébet híd felé, jobbosan, a Klotild paloták közé (anyám szerint Klotild és Matild paloták), több beállításban is. Csúcs volt.

Jut eszembe, tudjátok, hogy a Klotild paloták előtt két szobor állt a két világháború között? Az egyik a Kígyó utcai háromszögben, Pázmány Péter szobra, ez most a Horváth Mihály téren, a templom előtt van, a másikat, a Duna utcai oldalon állót nem tudom. Info?

Üdv:
John Howard

mokusleqvar Creative Commons License 1999.10.28 0 0 34
Azt hittem, valami extrább, nem a Nyulak szigete latinul... kär
Előzmény: Törölt nick (33)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!