Keresés

Részletes keresés

szepyke Creative Commons License 2003.12.01 0 0 29
igen, igen, én már megkaptam
nem nagyon volt időm még átfutni,
de az édességek jók benne, az biztos!

:-))

a másik kérdésedre válaszolva, hogy ezek
a receptek megjelennek e valahol,
nem tudom...
azért másolom át ide, mert csak két napig
vannak fent az oldalon,
utána sehonnan nem lehet előszedni őket...
ennyi...

:-))

Előzmény: kreativtucsok (27)
szepyke Creative Commons License 2003.12.01 0 0 28
Expressz gombakrémleves



Hozzávalók:

10 deka + 5 deka vaj
2 szikkadt zsemle
65 deka gomba
1 csokor friss petrezselyem
4 deci víz
1 deci száraz fehér bor
3.5 deci tejszín
só és frissen őrölt fekete bors
frissen reszelt szerecsendió
15 darab 1.5 dekás jégkocka



Elkészítés:

Bekapcsolom a sütőt 200 C fokra (gázsütőn ez 6-os fokozatot jelent), és amíg melegszik, haladok a többi teendővel.
A szikkadt zsemléket centis kockákra felszeletelem, beleszórom őket egy kisebb tálba, és rájuk öntöm a megolvasztott 10 dekányi vajat. Fakanállal összekeverem, hogy minden zsemlefalatka kellemesen átitatódjon, majd félreteszem a kockákat, mert még túl melegek ahhoz, hogy a kezemmel szétszedhessem őket.
Amíg a zsemlekockák szó szerint kezelhető hőmérsékletűvé válnak, megpárolom a körömkefével megcsutakolt gombát A fehér kalapokat centi vastagra szelem, aztán egy fazékban gyenge tűzön megolvasztok 5 deka vajat, és a csokorba kötött petrezselyemmel együtt, fedő alatt elkezdem puhára párolni az olvadt vajban a hagymakarikákat. Néha keverek rajtuk egyet, de semmi szükség a folyamatos ténykedésre.
Ilyenkor már forró a sütő, a zsemlekockák pedig langyosak. Sütőpapírt borítok egy tepsire, kezemmel szétszedegetem a lucskos zsemlefalatokat, egymás mellé ültetetgem őket a tepsin, és mehetnek 6 percre a forró sütőbe, hogy aranybarnára piruljanak.
Amikor a gombaszeletek már bő negyedórát párolódtak, biztos lehetek benne, hogy megpuhultak. Kihalászom belőle a petrezselymet, és beledobálom a fazékba a jégkockákat. Aztán felöntöm vízzel, borral meg tejszínnel, és turmixgépben a langyos keveréket összepépesítem. Utána visszaöntöm a lábosba, megsózom, megborsozom, reszelek hozzá szerecsendiót, és közepesen erős lángon pár perc alatt összeforralom a gombakrémlevest.
Tálaláskor sok-sok ropogós zsemlekockát adok mellé.



Sült sárgarépa-saláta cshilpaprikával



Hozzávalók:

75 deka sárgarépa
2 evőkanál olíva olaj
1 csokor újhagyma
2 gerezd fokhagyma
1 darab 6 centis, friss gyömbér
2 evőkanál curry-por
5 evőkanál földimogyorókrém
1 deci víz
1 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál barna cukor
1 zöldcitrom
1 csupor friss koriander
1 friss csilipaprika



Elkészítés:

Bemelegítem a sütőt 220 C-ra (gázsütőn ez 7-es fokozat) és amíg melegszik, addig megpucolom a sárgarépákat.
Aztán felvágom a répákat ujjnyi vastag karikákra és összekeverem őket 1 evőkanál olajjal. Beleszórom mindet egy nagy tepsibe, hogy kényelmesen elférjenek a narancssárga karikák egymás mellett, aztán 40-50 percig sütöm őket, hogy belül puha, kívűl pedig szinte karamellbarna színük legyen.
Ha kihűltek, akkor összekeverem őket a mogyorómártással, melyhez először előveszek egy másik serpenyőt és kanálnyi olajon megpárolom benne az apróra vágott újhagymát, aztán hozzákeverem az összezúzott fokhagymát és belereszelem a megpucolt gyömbért is. Utána lehúzom a tűzről a serpenyőt és a gyömbéres hagymához keverem a curry-port meg a földimogyorókrémet. A mártást felhigítom a vízzel, összekeverem a szójaszósszal és barna cukorral, majd belefacsarom a zöldcitrom levét is.
Mielőtt nekiállnánk belapátolni, – langyosan az igazi - még alaposan megszórom a salátát apróra vágott, friss korianderzölddel és gumikesztyűs kézzel kimagozott, apróra karikákra vágott csilipaprikával is.



kreativtucsok Creative Commons License 2003.11.28 0 0 27
Szia Szapyke!

Te igazan szorgos vagy!
vajon ezek a receptek kesobb nem fognak megjelenni valamelyik konyvben?
latta mar valaki az uj stahl szakacskonyvet?
milyen?

Előzmény: szepyke (26)
szepyke Creative Commons License 2003.11.27 0 0 26
Szezámmagos kiflik



Hozzávalók:

10 deka szezámmag
2 deka porcukor
5 deka liszt
7.5 deka puha vaj
3 evőkanál rózsavíz

a kiflik tetejére reszelt narancshéjjal kevert porcukor



Elkészítés:

A szezámmagot száraz serpenyőben közepes tűzön kevergetve aranyszínűre pirítom, aztán félreteszem, hogy hűljön. Amikor már langyos, akkor a porcukorral együtt finomra örlőm egy tisztára mosott kávéörlőbe, és félreteszem, amíga puha vajat habosra keverem a rózsavízzel. A cukros szezámport meg a lisztet hozzágyúrom a rózsaillatú vajhoz, és lágy tésztát 15 percre berakom a hűtőbe.
Bekapcsolom a sütőt 160 C-ra, egy nagy tepsibe pedig sütőpapírt terítek.
A hűtőből elővett tésztát szétcsipkedem mogyorónyi darabkákra, és mindegyik golyóból 6 centi hosszú rudat sodrok. Aztán ezeket kiflikké hajlítom, és közben mindegyiket szét is nyomkodom kicsit, hogy a vastagságuk 1/2 centis legyen.
A szezámos kifliket egymás mellé teszem a tepsin, és 20 perc alatt megsütöm őket. Akkor vannak készen, ha a tetejük megszilárdul, a színük pedig halvány arany lesz.
Mivel melegen nagyon törősek, megvárom, hogy kihűljenek és megkeményedjenek, aztán alaposan és bőven megszórom őket reszelt narancshéjjal kevert porcukorral.
20-25 kifli lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.26 0 0 25
Melegszendvics rukkolával és provolónéval



Hozzávalók:

4 kis maréknyi rukkolalevél (kb. 10 deka)
4 teáskanál puha vaj
8 darab, ½ centi vastag kenyérszelet
12½ deka provolóne sajt
8 deka, vékony szeletekre vágott pármai vagy hasonló jellegű sonka



Elkészítés:

Mielőtt elővarázsolnám a serpenyőmet, előkészülök egy kicsit.
A rukkolaleveleket megmosom, és vagy salátacentrifugában, vagy papírtörlőre szétterítve megszárítom. Aztán a kenyérszeleteket megvajazom, de csakis az egyik oldalukon. Utána a provolónéból leszelek 8 vékony szeletet. A sonkával viszont nem csinálok semmit, csak megszámolom, aztán a szeletek számát elosztom 4-gyel. Így majd tudom, hányat pakolhatok be belőlük egy-egy szendvicsbe. Ha ezekkel megvagyok, összeállítom a szendvicseket.
4 kenyérszeletet a vajas oldalukkal lefelé vágódeszkára teszek, és száraz oldalukra igazságos elosztásban először ráfektetek 2-2 sajtlapot. Aztán ezekre arányosan rásimogatom a rájuk jutó sonkaszelet-mennyiséget, majd mindegyikre rányomkodok egyenletes vastagságban 1-1 maréknyi rukkolevelet. A megpakolt kenyerekre végül ráborítok egy-egy másik kenyérszeletet, de fontos, hogy a vajas oldaluk „kifelé” nézzen, mert így majd a serpenyőben megolvad a vaj, és ebben sülhetnek meg a szendvicsek.
Miután megtöltöttem a kenyereket, a száraz és teljesen üres serpenyőt közepesen erős tűzön jól felforrósítom. (A vastagfalú edényt legalább 1 percig rajtatartom a tüzön, hogy tényleg forró legyen.) Aztán beleteszek annyi vajazott szendvicset, amennyi a túlzsúfoltság veszélye nélkül belefér, majd lefedem a serpenyőt, és kb. 2 percen át így sütöm őket. Utána lekapom a fedőt, és vagy húsfogóval, vagy két szűrőlapát segítségével megfordítom az egyik oldalukon már aranybarna melegszendvicseket. 1 perc után a színtelenül sápadt oldaluk is megpirul, de a ropogósság kedvéért közben egy merőkanállal vagy bármivel – csak az a lényeg, hogy súlya legyen- kicsit odanyomkodom őket a serpenyő aljához.
A melegszendvicseket azonnal és félbevágva tálalom, mert így nemcsak a bennük rejlő rukkolalevelek és sonkafodrok, de az ingerlően olvadozó sajtszeletek is jól látszódhatnak. Micsoda trikolór!
2 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.25 0 0 24
nah, csak most rakták fel a mait:
Fahéjas kuszkusz aszalt sárgabarackkal



Hozzávalók:

15 deka aszalt sárgabarack
2½ deci tej
1 vaníliarúd
15 deka kuszkusz
10 deka porcukor
1 teáskanál őrölt fahéj
1 narancs
3 deci hideg tejszín
esetleg 4 teáskanálnyi rózsav



Elkészítés:

Azzal kezdem, hogy miniatűrnyi kockákra vágom az aszalt sárgabarackot, mert így rögtön bele tudom majd keverni a félkész kuszkuszba, hogy együtt puhuljanak meg.
Aztán a hosszában félbevágott vaníilarúddal felforralom a tejet, majd amikor rottyan egyet, rögtön lejjebb veszem a lángot. Folytonos keverés mellett beleszórom a tejbe a kuszkuszt, és ½ percig főzöm benne a hamar megpuhuló szemeket. Utána lehúzom az edényt a tűzről, hozzákeverem a darabkákra vágott aszalt barackot.
A még meleg kuszkuszhoz hozzászórom a porcukrot meg az őrölt fahéjat, majd belekeverem a narancs megreszelt héját is, aztán szorosan lefedem az egészet alufóliával. Így a barackos kuszkusz-szemcsék szűk 20 perc alatt magukba szürcsölik a narancsos-vaníliás tejet, és eközben bőven van időm robotgéppel kemény habbá verni a hideg tejszínt.
Ha letelt a kuszkusz ideje, lekapom róla az alufóliát, majd két villa segítségével kicsit szétszedegetem a langyos szemeket. Aztán kiveszem közülük a félbevágott vaníliarudat, fakanállal óvatosan hozzájuk forgatom a kemény tejszínhabot, és az üvegtálkákba kanalazott édességre rálötykölök 1-1 teáskanálnyi, ezeregyéjszaka illatú rózsavizet.
4 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.24 0 0 23
Pezsgős csirke gombával



Hozzávalók:

80 dkg csirkemell filé
1 csokor újhagyma
40 dkg gomba
1 evőkanál morzsolt tárkony
só és frissen őrölt bors ízlés szerinti mennyiségben
2 dl száraz pezsgő
1 teáskanál étkezési keményítő
2 dl tejszín
1 teáskanál dijoni mustár



Elkészítés:

Először kábé két centis kockákra vágom a csirkemelleket, majd beleszórom őket egy nagy serpenyőbe. Ezután hozzáadok 1 csomag felkarikázott újhagymát, megsózom, megborsozom, szórok rá egy kis őrölt tárkonyt, végül pedig felöntöm a pezsgővel. Erős lángon felforralom, majd lejjebb tekerem a lángot, és letakarom a serpenyőt, úgy 10 percre. Közben megmosom és centis szeletekre vágom a gombát, majd ezt is a húshoz adom, és ezúttal fedő nélkül, további 10 percig főzöm az ételt. Addig kézi habverővel elkeverem a mustárt, a tejszint és a keményitőt, majd ezt is hozzáadom a gombás husihoz, és pár perc múlva, mikor látom, hogy besűrűsödött, lehúzom a tűzről. A végén ráreszelek egy kis friss, illatos citromhéjat, és már ehetünk is.


szepyke Creative Commons License 2003.11.24 0 0 22
Görög saláta



Hozzávalók:

1 szép paprika
½ kígyóuborka
2 nagy szem paradicsom
1 kis fej lilahagyma
15 deka feta
5 deka fekete, magozott olajbogyó
1 nagy maréknyi dióbél

Az öntethez
5 evőkanál olivaolaj
2 evőkanál tejföl
1 evőkanál fehérbor-ecet
1 gerezd fokhagyma
1 maréknyi friss mentalevél
1 teáskanál morzsolt oreganó
só és frissen őrölt bors



Elkészítés:

Először túljutok a munka dandárján, azaz a darabolgatáson.
A kicsumázott, kimagozott és félbevágott paprikát szinte gyufaszál vékonyságúra vagdalom. A végétől megszabadított, de héjas uborkát először hosszában elfelezem, aztán centi vékony félkörökre szelem. A paradicsomokból kiszedem a zöld pomponukat, majd 8-8 cikkbe gerezdedelem őket. Jöhet megpucolt lilahagyma, és amennyire éles késem meg a munkaidő leteltével kifáradt szemem megengedi, a szinte édes illatú hagymafejet áttetsző fátylakká vagdalom. A fetát lecsepegtetem és apróra felkockázom, majd a szintén lecsepegtett olajbogyók következnek, ezeket csak félbe szoktam vágni. Ok, a nehezével megvagyok és innentől már sétagalopp az egész.
A diót beleszórom egy száraz serpenyőbe, kevergetve illatosra pirítom, aztán félreteszem.
Az öntethez előveszek egy tisztára mosott, jól záródó üveget. Beleöntöm az olivaolajat, belekanalazom a tejfölt meg a fehérborecetet, és miután apróra vágtam a mentát, azt is hozzászórom. Teszek még bele morzsolt oregánót, sót meg borsot, és kis reszelőn át hozzáreszelem a papírvékony héjától megfosztott fokhagymagerezdet. Amikor a lágy fokhagymakrém jóleső hanggal belepottyan az üvegbe, már csavarom is vissza a tetőt. Néhány sékelős mozdulattal összerázom az öntetet, és ezzel is kész vagyok.
Márcsak annyi maradt, hogy a mozsaramban durvára törjem a diót, és kezdhetem a komponálást.
Előveszek 2 nagy tányért. Csinosan elrendezgetem rajta a paprikacsíkokat, az uborka-félköröket, a paradicsomgerezdeket meg a lilahagyma-karikákat, és rájuk csurgatom az öntetet. Bizonyos stratégiai pontokon elhelyezem a fetakockákat, aztán az oljabogyófeleket, végül megszórom a tálakat diómorzsával, és ehetünk.
2 adag lesz belőle.



skova Creative Commons License 2003.11.21 0 0 21
Szepyke nagyon szorgalmas vagy, örömmel fedeztem fel a pontos recepteket.Bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy a Brownieshez cukrot is kell adni, uannyi súlyút, mint lisztet.
Előzmény: szepyke (9)
lujza777 Creative Commons License 2003.11.21 0 0 20
sziasztok! lehet egy kicsit offolni?
ezt megcsináltam, kis változtatással (kevesebb szalonna, 3fajta sajt, + újhagyma) és nagyon jó.
on
Előzmény: szepyke (2)
szepyke Creative Commons License 2003.11.21 0 0 19
köszönöm, ma egy kicsit elaludtam...
:-))
Előzmény: nemisbéka (18)
nemisbéka Creative Commons License 2003.11.21 0 0 18
Szia szepyke,

nagyon jó ötlet, nem tudom, miért csak kétnapi receptet hagynak fenn. Besegítek, jó? :)

Amerikai sajttorta
Hozzávalók:

15 deka édes keksz
7,5 deka vaj
6o deka krémsajt
15 deka porcukor
1 vaníliarúd
3 tojás
3 tojás sárgája
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál porcukor

Először a torta alsó, kekszes részét készítem el. Ehhez először porrá töröm a kekszet – erre a célra a robotgép késes betéte tökéletesen megfelel. Ezután folyósan puhára olvasztom a vajat, majd egy nagy tálban alaposan összekeverem a kekszmorzsával. Ezután előveszek egy 20 centis tortaformát, és belenyomkodom a masszát, majd beteszem a hűtőbe, hogy egy kicsit megdermedjen. Amíg ez megtörténik, jöhet a krém összeállítása: először kézi robotgéppel habosra keverem a tetemes mennyiségű sajtot a porcukorral és a vanilíarúd kikapargatott, illatos szemecskéivel. Ezután egyenként hozzáadom a három tojást és a tojássárgákat, és ezzel is jól felhabosítom a krémet. Belereszelem a citrom héját, majd az egyik citromfél levét is belecsepegtetem. Ha ezzel megvagyok, akkor előveszem a hűtőben várakozó tortaformát, és ráteszem két nagy darab alufóliára, melyekkel aztán alaposan beburkolom a tortakarikát, hogy sülés közben semmi se folyhasson ki belőle. Ezután a krémsajtos krémet ráöntöm a kekszes alapra, majd a tortaformát beleteszem egy tepsibe. Jöhet egy kis forró víz: ezzel kell felöntenem a tepsit úgy, hogy a tortaforma fele vízben álljon. Az így elkészített vízfürdőben ugyanis nemcsak sülni, hanem főni is fog majd a torta. Ezután óvatosan beteszem a forró sütőbe, majd 5o-6o perc után gőzölögve, illatosan kiveszem onnan. Ilyenkor a közepe még kicsit remegős, de semmi baj, hiszen amíg a vízfürdő teljesen kihűl, a torta is megdermed. Ha ez megtörtént, leszedem róla az alufóliát, és úgy, ahogy van, azaz tortakarikástul beteszem a hűtőbe. Másnap aztán késsel körbevágom, majd leemelem róla a formát, és egy kis porcukorral megszórjam az isteni amerikai sajttortát.

szepyke Creative Commons License 2003.11.20 0 0 17
Spagetti olajbogyós paradicsommártással és scamorzával



Hozzávalók:

4o deka spagetti

A mártáshoz

1 doboz 40 dekás hámozott paradicsom konzerv
20 deka magozott, fekete olajbogyó
1 evőkanál kapribogyó
2 gerezd fokhagyma
5 evőkanál olívaolaj
só és frissen őrölt fekete bors
1 csupor friss bazsalikom
25 deka füstölt scamorza



Elkészítés:

Először a tésztának teszek fel enyhén sós vizet forrni, és miközben a víz melegszik, elkészítem a mártást.
A lecsepegtett hámozott paradicsomdarabokat beleteszem a turmixgépembe, aztán beledobálom a lecsepegtett, kimagozott olajbogyókat is. Kanalazok hozzájuk kapribogyót, belevagodosom vékony szeletkben a megpucolt fokhagymagerezdeket és hozzájuk öntöm az olívaolajat.
Jöhet kevés só, sok bors és vagy 50 levélnyi, friss bazsalikom és már turmixolom is.
Az 1-2 perc alatt könnyedén összeálló mártást átöntöm egy serpenyőbe, és elkezdem gyengén lángon átmelegíteni, közben pedig megreszelem a füstölt sajtot. Amikor a spagettiszálak megpuhultak, akkor összeforgatom őket a meleg paradicsommártással, és már tálalok is. Mint minden olasz ízvilágú tésztavacsorához, ehhez is jól illik a frissen reszelt, mély ízű füstölt sajt.
4 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.19 0 0 16
Sült feta oreganós salátával



Hozzávalók:

20 deka fetasajt
2 evőkanál olívaolaj
2 csipetnyi morzsolt oregano
frissen őrölt bors
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál dió

a salátához:
1 kis csomag endíviamix
3 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál fehérborecet

4-5 szem kapribogyó
¼ fej vöröshagyma



Elkészítés:

Ehhez először bekapcsolom a sütőt 220 C-ra (gázsütőn ez 7-es fokozat), aztán előveszek egy 20 dekás fetát a hűtőből, lecsöpögtetem és határozott mozdulattal két vastag szeletté vágom szét a sajtot.
Letépek két darab nagytenyérnyi alufóliát, ujjammal picit elmasszírozok mindkét fóliadarabon kevéske olivaolajat és jöhetnek rá a sajtok. Megszórom őket csipetnyi morzsolt oregánóval, tekerek rájuk frissen őrölt borsot, reszelek rájuk némi fokhagymát, meghintem még 1-1 evőkanálnyi durvára tört dióval a szeleteket, és lazán, buggyosan köréjük burkolom az alufóliát, hogy a feták teteje szabadon maradhasson. Mehetnek is az előmelegített sütőbe 15 percre.
Amíg olvadoznak, addig egy csavaros tetejű, tiszta üvegbe belecsurgatok 3 evőkanál olivaolajat, 1 evőkanál fehérborecetet, teszek hozzá csipetnyi sót, néhány szem kapribogyót, és belereszelek ¼ fej meghámozott vöröshagymát. Aztán rácsavarom az üvegre a kupakot és összerázom a salátaöntetet.
A tányérokra púpozok egy-egy nagy kupacnyi endívaimix névre hallgató salátakeveréket, –ezeket az előre összetépkedett leveleket a hiper-szuperekben zsákmányolom - rájuk lötykölöm az összesékelt öntetet, és kiteszem melléjük a megsült sajtszeleteket.



szepyke Creative Commons License 2003.11.18 0 0 15
a mai:
Korianderes pác halakhoz



Hozzávalók:

70 deka felengedett, mirelit tonhal
só és frissen őrölt bors

A páchoz
1 zöldcitrom
3 deci olaj
½ deci száraz fehér bor
2 evőkanál koriandermag

A sütéshez
5 deka vaj



Elkészítés:

A felengedett tonhaldarabokat tenyérnyi szeletekre vágom, mindkét oldalukat megsózom és megborsozom, aztán félreteszem őket.
A páchoz lereszelem a zöldcitromróL a héját, majd kezemen átszűrve belefacsarom a levét egy jó nagy műanyagdobozba. Ugyanebbe a dobozba beleszórom a lereszelt zöldcitromhéjat, beleöntöm az olajat meg a fehér bort, majd miután mozsárban megtörtem a koriandermagot, azt is belekeverem.
A páclébe belefektetem a halszeleteket, lefolpackozom a dobozt, és 1-2 órára berakom a hűtőbe.

Mielőtt enni akarnánk, kiveszem a hűtőből, és megvárom, amíg a halszeletek szobahőmérsékletűre melegednek. Utána kiemelem őket a pácból, és papírtörlőn egymás mellé terítem. Ha lecsepegtek, kezdődhet a halsütés.
Ez úgy történik, hogy először gyengéd lángon megolvasztom a vajat egy óriási vagy két közepes méretű serpenyőben. Aztán közepes erejűre csavarom a serpenyő(k) alatt a lángot, és vigyázva, nehogy belecseppenjen a szeletekről alkoholos páclé a nyílt lángba, beleteszem a meleg vajba a haldarabokat. Oldalanként 3-3 percig rotyogtatom őket, és ehetünk is rögtön.
4 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.18 0 0 14
ez egy régebbi:
Csokoládés tallérok

Hozzávalók:

20 deka liszt
2 deka cukrozatlan kakaópor
½ teáskanál szódabikarbóna
½ teáskanál őrölt fahéj
10 deka puha vaj
15 deka cukor
1 tojás
15 deka étcsoki

Elkészítés:

Bekapcsolom a sütőt 200 C-ra (gázsütőn 6-os fokozat), és sütőpapírt terítek egy nagy tepsibe.
A lisztet meg a cukrozatlan kakaóport szűrőn át beleszitálom egy tálba, majd hozzájuk keverem a szódabikarbónát és az őrölt fahéjat. Nagy késsel morzsányi darabokra vágom az étcsokit, hozzászórom a kakaós liszthez, és előveszek egy másik tálat. Ebben robtogéppel összehabosítom a puha vajat a cukorral, aztán belepottyantom a tojást, és ezt is eldolgozom a géppel.
A tészta összeállítása csak annyi, hogy a tojásos-cukros vajba fakanállal belekeverem a csokimorzsás-kakaós lisztet, és miután összedolgoztam az egészet, már adagolhatom is ki a tepsire.
A csokis masszából evőkanállal kirakok egymástól tisztes távolságban 18-20 halmot, és 16 percre betolom őket a forró sütőbe.
Ennyi idő alatt a tallérok úgy sülnek ropogóssá, hogy közepükben megmarad egy gondolatnyi lágy, olvadt csokis falat: íme, így készülnek a töltött kekszek töltelék nélkül.
18-20 darab lesz belőle


Jadro Creative Commons License 2003.11.17 0 0 13
Látom kitartó vagy! Helyes, helyes! :)
szepyke Creative Commons License 2003.11.17 0 0 12
mai:
Erdei gombás olívaolaj



Hozzávalók:

5 deka szárított erdei gomba
1 liter olívaolaj
5 evőkanál morzsolt zsálya
1-2 ág friss rozmaring



Elkészítés:

Megmosok 5 deka szárított erdei gombát, és papírtörlőn alaposan leszárogatom mindet. Egy mélyebb serpenyőbe beleöntök 1 liternyi olivaolajat, beledobom a gombaszeleteket és teszek még hozzá 5 evőkanálnyi szárított, morzsolt zsályát. Nagyon alacsony lángon összemelegítem az egészet úgy 8 perc alatt, aztán leveszem a serpenyőt a tűzről. Ha kihűlt, akkor az IKEA-ban vagy nagyobb háztartási boltokban kapható csepegtetős végű üvegekbe szűröm és ízdúsító díszítésként még belebiggyesztek egy-egy friss rozmaringágacskát is. Ez a könnyedén összetündérkedhető ajándék igazi expressz mártás egy gyors spagettivacsorához, de borkorcsolyaként is csodás, amikor a hosszú téli estéken majd a szerencsés megajándékozott fokhagymával alaposan bedörzsölt, pirított baguette-darabkákat mártogathat a sűrű, mélyízű olajba.


szepyke Creative Commons License 2003.11.17 0 0 11
Sült túrópuding



Hozzávalók:

kevés puha vaj és liszt a csészék előkészítéséhez

3 evőkanálnyi mazsola
½ deci rum
3 tojás
25 deka tehéntúró
3 evőkanálnyi tejszín
1 citrom
½ vaníliarúd
10 deka cukor
5 deka liszt
1 csipetnyi só

Az öntethez
15 deka baracklekvár
1 deci rum
1 citrom



Elkészítés:

Bekapcsolom a sütőt 200 C-ra (gázsütőn 6-os fokozat), és alaposan kivajazok, aztán vastagon kiliszteztek 8 darab másfél decis kávéscsészét.
Egy kis lábosba beleszórom a mazsolát, ráöntöm a rumot, és hozzátöltök még annyi vizet, amennyi ellepi az aranyló szemeket. Erős tűzön felforralom, aztán ahogy egyet rottyan, lehúzom a tűzhelyről, és félreteszem a rumos mazsolát.
Ezek után szétválasztom a tojásokat: a sárgájuk és a fehérjéjük külön-külön belekerül egy-egy nagy tálba. A sárgájukat fakanállal összekeverem a túróval meg a tejszínnel, aztán hozzászórom a cukrot meg a lisztet. Belereszelem a citrom héját, hozzákapargatom a vaníliarúd belsejéből az aromás pöttyöket, és miután belepotyogttam a leszűrt, rumos mazsolaszemeket is, alaposan összekeverem a vaníliás túrót. A másik tálban ücsörgő tojásfehérjékhez csipetnyi sót hintek, és robotgéppel jó kemény habot verek belőlük.
A vaníliás-mazsolás túróhoz fakanállal óvatosan hozzáforgatom a habot, aztán a túrós masszát belekanalazom a kivajazott, kilisztezett csészékbe, és 15 percre berakom őket a forró sütőbe. Ez az idő nemcsak arra elég, hogy megsüljenek, hanem arra is, hogy villámmártást készítsek. Közepes erejű lángon kevergetve összemelegítem egy kis lábosban a baraclekvárt a rummal, aztán ehhez hozzáreszelem a citrom héját.
Amikor lejárt a túrópuddingok negyedórája, sütőkesztyűbe bújtatott kézzel kiveszem őket, és ráfordítom mindet egy nagy vágódeszkára. Kicsit megkocogtatom a bögrék alját, aztán kellemes megnyugvással tapasztalom, ahogy szép sorban kipottyanak a desszertek. Kettőt-kettőt rárakok egy-egy tányérra, és köréjük meg rájuk csurgatom a rumos-citromos baracklekvárt.



szepyke Creative Commons License 2003.11.14 0 0 10
Wokos rizstészta gyömbéres csirkemellel



Hozzávalók:

20 deka csirkemellfilé
1 decinyi a szójás csirke páclevéből
1 darab ötcentis friss gyömbér
20 deka cérnavékony rizstészta
10 deka sárgabaracklekvár
5 evőkanál víz
2 evőkanál rizsecet
1 teáskanál currypor
2 gerezd fokhagyma
½ teáskanál só
1 zöldcitrom
1 késhegynyi szárított csilipehely
2 evőkanál olaj
2 evőkanál szezámolaj
1 csupor friss korianderzöld



Elkészítés:

A megmosott, fél centi széles és 8-10 centi hosszú csíkokra vágott csirkemellet beleteszem egy kisebb műanyagdobozba és rájuk öntöm a meghámozott, lereszelt gyömbérrel összekevert szójás páclevet. Aztán lefedve berakom a hűtőbe, hogy néhány óra alatt –1 napnál nem kell több, mert az apróra vágott hús pácolódása gyorsan megy - a szójás lé átjárhassa a csirkecsíkokat.
Amikor enni akarjuk, akkor beleszórom egy mély tálba a sápadt cérnametéltre hasonlító rizstésztát, aztán leöntöm forró vízzel és lefedem, hogy 15 perc alatt megpuhuljon.
Közben egy kis serpenyőben felhigítom a sárgabaracklekvárt a vízzel. Aztán belekeverem rizsecetet és a curryport, hozzáteszem a fokhagymaprésen átnyomott fokhagymapépet és megsózom. Belereszelem a megmosott zöldcitrom héját, majd megszórom még szárított chilipehellyel is és lassú tűzön felforralom, hogy az 5 perces gyöngyöző forrás ideje alatt összeolvadhassanak a multikulti ízek.
És akkor elő a wokot! Belelöttyintem az olajat, gyorsan megforrósítom, aztán 1-2 perc alatt megpirítom benne a bepácolt, de leszűrt csirkemellcsíkokat. Rájuk öntöm a kis serpenyőben összeforralt mártást és 3 percig kevergetve sütöm tovább a mártással a csírkecsíkokat.
Utána az alaposan kinyomkodott, puha rizstésztát is beleteszem a wokba és ezzel együtt rázogatva főzöm még további 3 percig az egészet. Végül meglocsolom illatos szezámolajjal, megszórom az apróra vágott korianderzölddel és neki is láthatunk.
2 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.13 0 0 9
mai:

Brownies



Hozzávalók:

1 teáskanálnyi puha vaj a tortaforma kikenéséhez
10 deka étcsokoládé
10 deka liszt
½ teáskanálnyi sütőpor
2 deka cukrozatlan kakaópor
2 nagy tojás
2 teáskanálnyi neszkávé
szűk 1 deci semleges ízű olaj
1 maroknyi dióbél



Elkészítés:

Bekapcsolom a sütőt 175 C-ra (gázsütőn 4-es fokozat), és teáskanálnyi puha vajjal kikenek egy 24 centi átmérőjű, fodros szélű, viszonylag lapos tortaformát.
Aztán az étcsokit apróra darabkákra vágom, beleszórom egy keverőtálba, és hozzáadom a lisztet, a kakaóport meg a sütőport. Utána egy kisebb tálban feloldom a neszkávét 1 evőkanálnyi langyos vízben, beleütöm a tojásokat, hozzáöntöm az olajat, és az egészet simára keverem kézi habverővel.
A sűrű, tojásos masszát fakanállal beledolgozom a kakaós-sütőporos-csokidarabkás lisztbe, majd a kész tésztát átkanalazom a kivajazott tortaformába. A fakanállal elsimogatom, hogy egyenletes legyen a vastagsága, rápötyögtetek a tetejére néhány dióbelet, és betolom a meleg sütőbe 18-2o percre.
Mivel az ismétlés nemcsak a tudás anyja, hanem a sikeres brownies-é is, megint szólok: ez az édesség akkor van kész, ha a sütési percek leteltével igenis ragad némi csokis massza a beleszúrt tűre. Mert ha már nem, akkor kihűlve csontszáraz lesz, hiszen miután kijön a sütőből, a bennemaradt hő még tovább dolgozik.
A dús csokitorta pedig mindennel finom: tejszínhabbal, vaníliafagyival, piros gyümölcsökkel, vagy csak egyszerűen önmagában.
6 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.12 0 0 8
köszönöm szépen, ez tényleg igazán jó ajánlat!
köszönöm! :-))
Előzmény: Jadro (6)
szepyke Creative Commons License 2003.11.12 0 0 7
a mai:

Cukkinis palacsinta



Hozzávalók:

2 teáskanál só
2 deci tejföl
1 evőkanál dijoni mustár
1 csokor újhagyma
1 marék petrezselyem
3 deka liszt
frissen őrölt bors
2 evőkanál olaj



Elkészítés:

Először a megmosott cukkini végeit levágom, megreszelem, és összekeverem egy kis sóval. Aztán szűrőbe teszem, és hagyom, hogy 20 perc alatt alaposan kicsöpögje magát.
Addig összeállítom a krémet. Ehhez elkeverem a tejfölt a mustárral, majd apróra vágom az újhagymát és a petrezselymet, és beleszórom őket a tejfölbe.
Amikor a cukkini kicsöpögte magát, akkor kézzel is kinyomkodom, és ráteszem papírtörlőre, majd erre ráfektetek egy másik réteg papírtörlőt és felitatom a maradék nedvességet, mert az a lényeg, hogy jó száraz legyen a cukkini, amit aztán beleteszek egy tálba. Hozzáadok 1 teáskanál sót, belekeverem a lisztet, és tekerek rá egy kis borsot is.
Ezután 2 tojásfehérjét habbá verek, és összekeverem a cukkinivel.
Jöhet a sütés: egy serpenyőben felforrósitok 2 evőkanálnyi olajat, majd ebbe adagolom evőkanállal a cukkinis palacsintákat úgy, hogy közben kicsit a kanál hátával ellapogatom őket. Mindössze másfél perc kell nekik oldalanként ahhoz, hogy ropogósra piruljanak, és miután kiszedtem őket egy papírtörlővel borított tányérra, rájuk kanalazom a tejfölös krémet.



Jadro Creative Commons License 2003.11.11 0 0 6
Az ajánlatom a következő:

Ide klikkelsz és letöltöd az említett művet. Na jó ajánlat? :))

Előzmény: szepyke (4)
szepyke Creative Commons License 2003.11.11 0 0 5
nah, feltették a mait is, ime:

Heringsaláta



Hozzávalók:

60 deka krumpli
2 evőkanál mirelit szeder
20 deka pácolt hering
10 deka ecetes cékla
10 deka ecetes uborka
1 nagyobb alma
néhány csepp friss citromlé

Az öntethez
1½ deci tejszín
1½ deci tejföl
2 teáskanál mustár
só és frissen őrölt bors
1 csokor friss kapor

néhány szelet rozskenyér



Elkészítés:

A krumplikat meghámozom, aztán centi vastag karikákra vágom, és beleteszem egy lábosba. Engedek rájuk annyi hideg vizet, amennyi ellepi őket, majd teszek a vízbe kevés sót, és erős tűzön felforralom. Ahogy felforrt, visszaveszem a tüzet közepesre, és ránézek az órára, mert innentől számítva 12 perc múlva a krumpliszeletek harapnivalóan puhára főnek.
Aztén közben tovább készülődök. Kihalászom a fagyosból a mirelit szedret, kiszórok belőle egy tálkába 2 evőkanálnyit, és odarakom a krumpli közelébe, hogy kiolvadjon. A heringeket az üvegben lévő hagymakarikákkal együtt, valamint az ecetes céklát meg az uborkákat lecsepegtetem, és mindet felaprózok falatnyi darabokra. Az almát nem hámozom meg, hanem úgy ahogy van, felnegyedelem, aztán a negyedekből kiveszem a magházas részt, és a vastag almacikkeket dobókocka méretűre aprítom. Megcsöpögtetem őket kevés citromlével, hogy ne színeződjenek el, és következik az öntet-készítés .
Először apróra vágom a kaprot, aztán kézi habverővel simára keverem a tejszínt a tejföllel meg a mustárra. Az öntetet megsózom, megborsozom, és hozzáhintem a kaporpöttyöket.
A megfőtt krumpliszeleteket leszűröm, aztán anélkül, hogy leöblíteném hideg vízzel, beleteszem a karikákat egy nagy salátástálba. Hozzájuk küldöm az almakockákat, a feldarabolt heringeket, az apróra vágott hagymakarikákat, és a falatnyira szeletelt ecetes céklákat meg savanyú uborkákat.
Az egészet jól összeforgatom a kapros mártással, és tálalás előtt elpötyögtetetm a tetején a felolvadt szeder-szemeket. A heringsalátához pirított rozskenyeret szoktunk enni, és ünnepnapokon egy palack száraz pezsgőt is kinyitunk hozzá.
4 adag lesz belőle.



szepyke Creative Commons License 2003.11.11 0 0 4
nahát már!
a mai recept még nincs az oldalon, majd később megpróbálom!

Jadro!
érdekel hát! mi az ajánlat? :-))

Előzmény: Jadro (3)
Jadro Creative Commons License 2003.11.10 0 0 3
Hmm. ez jó topik. Érdekel esetleg a Stahl receptkönyv doc formátumban?
szepyke Creative Commons License 2003.11.10 0 0 2
akkor a mai:

Sajtkrémes spagetti



Hozzávalók:

20 deka spagetti
10 deka füstölt szalonna
1 gerezd fokhagyma
20 deka reszelhetően kemény sajt
3 deci tejszín
pár reszelésnyi szerecsendió

frissen őrölt bors



Elkészítés:

Először a tésztafőző edényben felteszem a vizet a tésztának, majd apró csíkokra vágom a füstölt szalonnát. Egy mélyebb serpenyőben pörcösre pirítom, aztán hozzáadok egy gerezd apróra vágott fokhagymát, és egy perc után lehúzom a serpenyőt a tűzről. A hűtő mélyéről előkeresek néhány darabka maradék sajtot, és ráreszelem őket a fokhagymára. Ha ezzel megvagyok, akkor ráöntöm még a tejszínt, reszelek hozzá egy kis szerecsendiót , na meg tekerek rá frissen őrölt borsot is. Mehet vissza a tűzhelyre, hogy pár perc alatt krémesre olvadjon össze. Kóstolás, és ha kell, akkor jöhet egy kis só, majd pedig a serpenyőbe zuttyintom a kifőtt, lecsepegtetett meleg tésztát is.
2 bőséges adag lesz belőle.


Törölt nick Creative Commons License 2003.11.07 0 0 1
Tegnapi:

Gesztenyés pulyka
Hozzávalók:

10 deka magozott aszalt szilva
1-2 deci vörösbor
30 deka pulykamell
1 evőkanál liszt
2 evőkanál vaj
1 evőkanál olaj
1 gerezd fokhagyma
1 csokor újhagyma
10 deka mirelit gesztenye
2 deci víz
½ húsleveskocka
1,5 deci tejszín
1 teáskanál étkezési keményítő
2 maroknyi friss kakukkfű

frissen őrölt bors



Elkészítés:

Azzal kezdtem, hogy beleszórtam 10 deka magozott aszalt szilvát egy kis műanyagdobozba, ráöntöttem annyi száraz vörösbort, hogy ellepje a szemeket és á la Mr Bean, beraktam a mikróba. Nem robbant szét, ellenben közepes fokozaton, 1-2 perc alatt pompásan és gyorsan átjárta a vörösbor a szilvát.
Felnyiszatoltam kétcentis kockákra 30 deka pulykamellet, megsóztam, megborsoztam és ráhavaztam kevés lisztet. Egy mélyebb serpenyőben 1 evőkanál vaj és 1 evőkanál olaj keverékén halvány aranybarnára pirítottam a husikat, aztán szűrőlapáttal kiszedegettem őket egy tányérra.
Beletettem a serpenyőbe még 1 evőkanál vajat, gyengéden megpároltam benne 1 duci gerezd finomra vágott fokhagymát meg 1 csokornyi karikákra vágott újhagymát, és visszapakoltam az elősütött pulykakockákat. Hozzájuk kevertem a vörösboros aszalt szilvát és 10 deka mirelit gesztenyét, utána ráöntöttem 2 deci vizet, belemorzsoltam ½ darabka húsleveskockát és felforraltam az egészet. Ahogy rottyan egyet, rögtön le is fedtem és alacsonyabb lángon omlósan puhára főztem 15 perc alatt. Megsóztam, megborsoztam, belekevertem még 1.5 deci tejszín és 1 teáskanálnyi étkezési keményítő kutyulékát, aztán végül megszórtam 2 evőkanálnyi apróra vágott, friss kakukkfüvel. A fűszernövény aromás, illatos pöttyei szépen simultak bele a télies hangulatú gesztenyés pulyka ízébe és ráadásul nem is kellett órákat várni a vacsoránkra.

Törölt nick Creative Commons License 2003.11.07 0 0 0
Mandulás csirke-tagine

2 darab bőrös csirkemell
só és frissen őrölt bors
1 csokor újhagyma
1 duci gerezd fokhagyma
1 csipetnyi sáfrány + csipetnyi só
3 evőkanál olivaolaj
½ teáskanál őrölt kömény
1 teáskanál őrölt gyömbér
3 evőkanál méz
1 fahéjrúd
1 nagy marék mandulabél
6 szem aszalt füge

Elkészítés:
A csirkemelleket először csontjukkal párhuzamosan, hosszában félbevágom, majd utána csontrészükre merőlegesen, a feleket is két-két részre darabolom. Így kapok 8 kicsi húsdarabot, amelyekt alul-felül-mindenhol megsózok, megborsozok, aztán félreteszek.
Utána az újhagyma fehér szárait felkarikázom, a fokhagymát pépesre zúzom, és mozsárban kevés sóval összedörgölöm a csipetnyi sáfrányt, hogy szép színét átvegyék a sószemcsék. Amikor ezekkel elkészültem, megfőzöm a villámsebes, fűszeres hagymaalapot.
Ehhez az olajat beleötykölöm egy akkora lábosba, amelybe később elférnek egymás mellett a csirkedarabok, és ha már meleg, megfonnyasztom rajta az újhagymakarikákat. Aztán a puha újhagymához hozzákeverem a fokhagymapépet, és amikor már várom illatos, lehúzom az edényt a tűzről. A kétféle hagymához hozzákeverem a sárfányos sót, az őrölt köményt meg az őrölt gyömbért, és ennyi volt, kész a fűszeres hagymaalap.
Ezek után az illatos hagymára ráültetetem bőrös oldalukkal felfelé a csirkedarabokat, majd köréjük csurgatom a mézet. Beledobom az edénybe a fahéjrudat is, aztán a mandulát meg az aszalt fügéket is, amelyeket ha nagyok, akkor előtte félbevágok. Annyi vizet öntök az egészre, hogy a csirkedarabokból csak a felső negyedük látszódjon ki, aztán erős tűzön felforralom a tagine-t.
Ahogy rottyan egyet-kettőt, visszatekerem közepes erejűre a lángot, és lefedem az edényt úgy, hogy imitt-amott tudjon belőle menekülni a gőz. Az aromásan puha, mandulaszemekkel és fügedarabokkal teli, marokkói csirkecsoda jó 20 perc alatt omlósan puhára fő.
4 adag lesz belőle.



Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!