Keresés

Részletes keresés

renegade Creative Commons License 2010.06.25 0 0 125
Fúj, ne zavard bele! Még a végén izzasztó munkával vadonatúj érveket kell kreálnia! Persze hasonlóan megalapozottakat, mert mint tudjuk, a szakértelem csak kommunista trükk. :-)
Előzmény: Qqberci (121)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.25 0 0 124
Telaviv kimaradt...
Előzmény: BENTA (122)
BENTA Creative Commons License 2010.06.25 0 0 123
Na jó, egy kicsinyt görbe tengely, de legalább a miénk:)
Előzmény: BENTA (122)
BENTA Creative Commons License 2010.06.25 0 0 122

'Szerinted a mecseki radar ellát Iránig vagy az USA-ig?...'

Naná, hogy naná! Washington-Hosszúhetény-Teherán tengely:)

Előzmény: Qqberci (120)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.25 0 0 121
Vegyük az USA - Irán útvonalat, meg két csúf komenyista szakszót: Ha a rakéta ortodróma mentén megy, akkor Magyarországtól délre megy el, de rendesen. Ha loxodróma mentén, akkor meg szinte egész Európát elkerüli északra...
Előzmény: Antisystem (118)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.25 0 0 120
jelentős elem lehet egy esetleges USA - Irán konfliktusban

Szerinted a mecseki radar ellát Iránig vagy az USA-ig?...
Előzmény: Antisystem (114)
sandinista Creative Commons License 2010.06.25 0 0 119
A RAT-31DL légtérellenőrző radar, a középhatótávolságú ballisztikus rakéták indításának vagy röppályájának megfigyelésére alkalmatlan, és ezzel az irániak tökéletesen tisztában vannak.
Előzmény: Antisystem (118)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.25 0 0 118

Ezt jelentős elemet egy USA-Irán konfliktusban kicsit kifejthetnéd, DK-i irányban kb a szerb-bolgár határig látna el ez a lokátor, innét még vagy 4000 km Irán.

 

Kérlek... Ugye az Iránt érő vádak között állandóan főhelyen előkerül az az elem, hogy "bezzeg, 1-2-3 éven belül rendelkezni fognak Nyugat-Európát elérni képes rakétákkal"... meg hát logikusnak láccik enélkül is az a feltételezés, hogy Irán egy Irak-klón agresszióra (ok, tudom, hogy a jelenlegi USA vezetésre ez nem jellemző, de hát az ugye változik időnként), hogy Irán kontra az USA nyugat-európai támaszpontjait venné célba, és nem az óceánon át kavirnyálna...

 

ÜdV 

Előzmény: sandinista (115)
BENTA Creative Commons License 2010.06.25 0 0 117
'

Tehát a magyarok egy jó része addig, amíg nem látnak egyértelmű és halálbiztos garanciákat arra nézve, hogy ennek a létesítménynek soha, semmiféle szerepe nem lehet egy ilyen iraki-afgán mintájú sz*rságban (mondjuk Iránnal kapcsolatban vagy ilyesmi), akárcsak úgy is, hogy célponttá válhatunk általa, nem fogja ezt a dolgot helyeselni.'

 

Nos, mi eredetileg a Zengő esetén bazsarózsa, a hollópár, a törmeléklejtő, stb  miatt aggódtunk, de ha gondolod, akkor elkezdünk aggódni az általad iderettyentettek miatt is.

Előzmény: Antisystem (95)
BENTA Creative Commons License 2010.06.25 0 0 116

'Pedig én asztat hittem, hogy nincs külön katonai meg polgári (civil) elektron...'

 

Na de már hogy a viharba ne lenne, te Berci?! Amin van sapka az a katonai, mer a katonának van sapkája, és a katonaviselt elekrtonra még a mi szeretett miniszterelnök urunk is másként néz, mint a másikra. A másiknak meg nincsen sapkája, mer az csak olyan slendrián civil, még jó, hogy ilyenekre nem bízzuk a haza üdvét még légtérileg se. Na ezér kell a kétféle radar te Berci:)))

Előzmény: Qqberci (94)
sandinista Creative Commons License 2010.06.25 0 0 115
Úgy nagyjából mindig is ezt mondták akik egy picit is konyítanak hozzá. A "nátóradar" a roppant okos civil buzgalmárok és zseniális szagértőik, meg az őket futtató média jóvoltából ragadt rá.
Ezt jelentős elemet egy USA-Irán konfliktusban kicsit kifejthetnéd, DK-i irányban kb a szerb-bolgár határig látna el ez a lokátor, innét még vagy 4000 km Irán.
Előzmény: Antisystem (114)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.25 0 0 114

Katonai körökben mindezzel kapcsolatban hangsúlyozzák: a radar megépítésére nem a NATO kötelezi Magyarországot, mert a légtér védelme a nemzeti szuverenitás biztosításának része.

 

Érdekes, mostanra már rájött a HM is, hogy mit kell hagsúlyozni, és mit nem szabad, már ha esélyt akarnak? Csak az a baj, hogy az egész sumák, ha ráragasztják a halálcsillagot a kapujára, ha nem, jelentős elem lehet egy esetleges USA - Irán konfliktusban...

 

ÜdV

Előzmény: toloba (109)
sandinista Creative Commons License 2010.06.25 0 0 113
Én úgy értettem az eddigieket olvasva, hogy polgári célú radar.

Akkor rosszul értetted, légtérellenőrző radar. A légtér szuverenitás ellenőrzése és biztosítása a hatályos törvények szerint a honvédség feladata.
De képhez az is hozzátartozik, hogy nem lehet és értelmetlen is élesen különválasztani a polgári és katonai feladatokat.

Hogy például, ha a Pápa jön, ne tudjon lelépni percekre a helikoptere a képernyőről.

Többek között a bajba jutott repülők számára a segítségnyújtás is feladat. Legyen az a pápa helikoptere, egy kecskeméti vadász, vagy akár az utasszállító amin éppen te vagy rokonaid, barátaid ülnek.

Azt persze nem értem, hogy a NATO mi okból sertepertél egy magyar polgári létesítmény megépítése körül?

Nem polgári létesítmény, és leginkább azért sertepertélnek mert a Nato tagországok dobták össze ~24 millárdnak (2002-es árakon) 99%-át, amibe rendszer kerül.
Előzmény: atyus (110)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.25 0 0 112
Pápa városa hová megy helikopterrel?
Előzmény: atyus (110)
sandinista Creative Commons License 2010.06.25 0 0 111
Másfelől a meglévő kettőnek nem tudom mennyi köze van a NATO-hoz, azon túl, hogy momentán nyilván meegkapják ők is az adataikat...

Pont ugyanannyi mint a Mecsekbe tervezettnek.
De légy erős, a polgári légiirányítás radaradatait is megkapja a Nato. szóval a HC radarjait is tekinthetjük nátóradarnak.
Amúgy nincs értelme olyanról beszélni, hogy "Nato radar", csak valami hatökör anno kitalálta ezt szlogent, és ez átment a köztudatba. A Natonak nincs* radarja, a tagállamoknak vannak radarjaik, a bánkúti, a békéscsabai is magyar radar, és mecseki is az lesz
(* kivéve AWACS-eket, de ez külön történet, ezek békeidőben nem végeznek légtérellenőrzést)
Előzmény: Antisystem (89)
atyus Creative Commons License 2010.06.25 0 0 110
Én úgy értettem az eddigieket olvasva, hogy polgári célú radar. Hogy például, ha a Pápa jön, ne tudjon lelépni percekre a helikoptere a képernyőről. Azt persze nem értem, hogy a NATO mi okból sertepertél egy magyar polgári létesítmény megépítése körül?
Előzmény: Antisystem (95)
toloba Creative Commons License 2010.06.25 0 0 109

Orbánék is szívnak....hajrá környezetvédők, így tovább!!!!
Hende meg rosszabb Szekerestől is....


Vissza a feladóhoz: a lokátorharcot Orbánéknak kell lezárnia

Orbán: Ahol az emberek nem akarják, ott nem lesz radar – Hende: A haza biztonsága mindenek felett áll

Csaknem tíz éve húzódik a mecseki radar ügye: annak eredeti helyszínét még az első Orbán-kormány jelölte ki, ám a Zengőt a civilek tiltakozása miatt elvetették, majd a környezetvédők a tubesi beruházást is sikeresen megakadályozták. Most a Hármashegy jött szóba, de az sem tetszik senkinek. Kérdéses, hogy a NATO meddig tűri a huzavonát, s mikor száll ki a húszmilliárdos projektből.

Úgy tűnik, nem lesz könnyű zöld ágra vergődni a Mecsekbe tervezett NATO-radar ügyében, mert a civil szervezetek a napokban megszellőztetett új helyszín, a Hármashegy ellen is hevesen tiltakoznak. Ha pedig Orbán Viktor tartja a szavát, ott sem lesz lokátor. A kormányfő ugyanis még idén februárban azt nyilatkozta: a létesítményt olyan helyre nem lehet telepíteni, ahol azt az emberek nem akarják. Szerinte le kell ülni a NATO-val, és más helyszínt kell keresni. Igaz, akkor még nem tudhatta, hogy valószínűleg nincs is jó megoldás. Óvatosabban nyilatkozott tegnap Hende Csaba honvédelmi miniszter. Ő a Népszava keddi híre kapcsán, amely szerint – a természeti értékek védelme miatt korábban elvetett Zengő, illetve a Pécs melletti Tubes helyett – a közeli Hármashegyen épülne fel a létesítmény, csak annyit közölt: nincs döntés, még csak javaslat sem arra, hogy hová kerüljön a lokátor. Ugyanakkor hozzátette: az új helyszín kijelölésénél több egymással versengő szempont létezik – az egyik ezek közül a környezetvédelem –, de „a haza biztonsága mindenek felett” áll. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, később nyilván kiderül.

A miniszter következetes viszont a tekintetben, hogy szerinte a katonai létesítmény legjobb helye – amint azt még az első Orbán-kabinet regnálásának utolsó napjaiban, egy 2001 márciusában kiadott kormányhatározattal eldöntötték – a Zengőn lett volna. Ennek egyszerű földrajzi oka van: onnan „lát” a legmesszebb a radar, és takarásban levő területek sincsenek, ami alapvető követelmény ahhoz, hogy az alacsonyan szálló repülőgépeket is a határtól megfelelő távolságban észlelhessék. Mellesleg katonai szakértők éppen ezért ragaszkodnak a Mecsekhez, amely a déli országrész legmagasabb pontja. A Sólyom László köztársasági elnök támogatását is élvező zöldek viszont – a védett növényzet, különösen a zengői bazsarózsa megóvására hivatkozással – sikeresen megakadályozták az építkezést.

Így került a katonák érdeklődésének a középpontjába a Tubes. A helyszínt a NATO-val is sikerült elfogadtatni, és a HM 2006-ban kiadta az építési engedélyt. A kormány hiába egyezett meg azonban Pécs később tragikus körülmények között elhunyt szocialista polgármesterével, Toller Lászlóval, a városi közgyűlés – vélhetően a környezetvédők heves tiltakozásának hatására, akik nem hittek a szakértőknek – bíróság előtt támadta meg az engedélyt, és helyi rendelettel is igyekezett megakadályozni a beruházást. Ezt utóbb az Alkotmánybíróság megsemmisítette, de végül Pécs – amelynek tavaly megválasztott fideszes polgármestere, Páva Zsolt maga is részt vett az építési területet lezáró környezetvédők blokádjában – és a civil mozgalom győzött: a Legfelsőbb Bíróság idén kora tavasszal új engedélyezési eljárás lefolytatására utasította a honvédelmi tárcát. A lokátor ügye – amelynek építését az eredeti tervek szerint 2001-ben kellett volna megkezdeni – így tehát csaknem tíz éve lezáratlan. Magyarországnak azonban mindenképpen gondoskodnia kell a légtér megfelelő ellenőrzéséről, amelyhez a már korábban üzembe helyezett békéscsabai és bánkúti mellett egy harmadik 3D radarra is szükség van. Korábban, a Zengő elvetése után öt lehetséges helyszínt vizsgáltak: a Tubes mellett az ugyancsak hatszáz méter körüli magasságú mecseki Hármashegyet, illetve az ennél alacsonyabb, négyszáz méteres Tenkes-hegyet, továbbá a Szekszárdi-dombságban található Mórágyot, illetve a Nagykanizsához közeli Liszó feletti dombot.


A rádiólokációs felderítés szempontjából érdemben csak a Hármashegy jött szóba, bár a légtér hatékony védelméhez – miként a Tubes esetében is –további, úgynevezett réskitöltő radarokra lenne szükség. (Más helyszínt választva, különösen síkvidéki radar telepítésekor, több kiegészítő lokátorral, tehát lényegesen magasabb járulékos költséggel kellene számolni.) Ezt a Pécstől nagyjából húsz kilométerre található helyszínt a zöldombudsman is támogatta, mert az környezetvédelmi szempontból „roncsoltnak” tekinthető, hiszen ott működik egy meteorológiai radar és más hírközlési létesítmény, ugyanakkor katonai megfontolások alapján csak alig marad el a Tubes adottságaitól. Már Páva Zsolt is arra kényszerült, hogy egy műsorban lakonikusan kijelentse, úgy látszik, hogy ami a lokátort illeti, Baranya megye megkerülhetetlen. A környezetvédőknek azonban ez sem tetszik, mert a Hármashegy – miként szinte az egész Mecsek – a Natura 2000 természetvédelmi terület része. Úgy tűnik, hogy amint a helyszínt kijelölik, a radarellenes harc újraindul. Negyven környezetvédő szervezet még 2008 márciusában kiadott egy közös közleményt, amelyben elvetették, hogy a Mecsek bármelyik védett területén katonai objektumot emeljenek. Most ezt a közleményt ismételten kiadták e civil szervezetek, hangsúlyozva, hogy a Hármashegy is része a Kelet-mecseki Tájvédelmi Körzetnek. Tiltakozott a hármashegyi radar ellen az MSZP pécsi szervezete is. A baranyai szocialisták saját kormányuk idején nyíltan nem lázadtak a mecseki lokátortervek ellen. Most viszont megtehetik, és a jelek szerint teszik is. A Fidesz baranyai politikusai még hallgatnak az ügyben, igaz, hivatalosan még nem tudni, hogy a HM valójában hol építené meg a lokátort.

Katonai körökben mindezzel kapcsolatban hangsúlyozzák: a radar megépítésére nem a NATO kötelezi Magyarországot, mert a légtér védelme a nemzeti szuverenitás biztosításának része. A katonai szövetség ehhez csupán segítséget nyújt, így a három lokátort –amelyből kettő már áll – a tényleges költségek töredékéért telepítheti az ország. Emiatt korántsem bizonyos, hogy a rendszer utolsó elemét lehetséges-e Szlovéniában elhelyezni, amire a honvédelmi miniszter tegnap utalt.

Kérdéses emellett, hogy még meddig húzhatjuk az időt, mert már korábban sem fogadták el könnyen a határidő ismételt módosítását. Vagyis nem kizárt, hogy előbb-utóbb a NATO kivonul a projektből, és akkor az országnak saját forrásokból kell megvalósítania a beruházást, amelynek költsége meghaladja a húszmilliárd forintot. Körülbelül ugyanennyibe kerül, ha a hiányzó lokátor képességeinek pótlására hosszabb távon is fenn kell tartani azt a három radarszázadot, amelynek megszüntetéséről már korábban döntés született. Ezek negyvenéves technikai eszközeit ugyanis korszerűsíteni kell, ráadásul háromszáz embert kell fizetni, miközben egy 3D radar húsz emberrel üzemelhet.

http://nol.hu/belfold/20100625-ujra_elkezdodhet_a_lokatorharc
Qqberci Creative Commons License 2010.06.24 0 0 108
Sajnos lehet, hogy igazad lesz...
Előzmény: Törölt nick (106)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.24 0 0 107
Afölött meg nyilván akar...

Ne akarjon, mert nem ért hozzá, még a céljával sincs tisztában. Elég ezt a topicot végigolvasni...
Előzmény: Antisystem (105)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.24 0 0 105

Elég, ha a légtérellenõrzés felett akar.

 

Afölött meg nyilván akar... a diszponálás meg csak akkor, abban az egy esetben egyenértékű a megakadályozással, ha sehogy másként nem tud diszponálni... csak ez marad neki...

 

ÜdV

Előzmény: Qqberci (104)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.24 0 0 104
Elég, ha a légtérellenõrzés felett akar. Pár éve Svájc felett ütközött egy nyaralni induló gyerekeket szállító orosz gép egy tehergéppel, mert épp nem volt sem irányítás, sem felügyelet...
Előzmény: Antisystem (103)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.24 0 0 103

Való igaz, de nem is a pilótáé felett akar...

 

ÜdV

Előzmény: Qqberci (100)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.24 0 0 102

Nézd, a magyar kontingens az magyar kontingens, azok a mi fiaink, akkor is, ha éppen nem jó ügy szolgálatára küldik őket...

 

ÜdV

Előzmény: Qqberci (99)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.24 0 0 101

Mernék fogadni, hogy végülis a Zengőn fog felépülni, ugyanis az az egyetlen megfelelő hely. Úgy tudom a másik kettő már felépült, az egyik éppen itt Békésben Fűrjesen, és senkit nem zavar....

:-)

 

Előzmény: Tzp (57)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.24 0 0 100
A közvélemény nem diszponálhat például a pilóta munkája felett sem. Kaczinsky vezérkari fõnöke megtette. Többé nem fogja...
Előzmény: Antisystem (98)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.24 0 0 99
Mi a garancia arra, hogy a Pakson termelt villamos energiával nem egy olyan indukciós kemencét mûködtetnek, ahol az afganisztáni magyar kontingens fegyvereit készítik?

Hány légikatasztrófának kell bekövetkeznie, hogy az áldozatok hozzátartozói az ellenzõket lesöpörjék a porondról?
Előzmény: Antisystem (98)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.24 0 0 98

Nézd, az ellenzőknek igazándiból nincs más esélyük... ha már megépül, akkor onnantól már kivédhetetlen, hogy a politikus-Magyarország diszponáljon felette a közvélemény helyett...

 

ÜdV 

Előzmény: Qqberci (97)
Qqberci Creative Commons License 2010.06.24 0 0 97
egyértelmű és halálbiztos garanciákat

Ilyen garancia soha és sehol nem létezett, és nem is lesz. Ahogy a régi mondás is tartja, "még a kapanyél is elsül", de azért valószínûbb, hogy a kapálásban játszik szerepet. Ettõl persze még be lehetne tilttatni a kapanyelet is...
Előzmény: Antisystem (95)
Jameszon Creative Commons License 2010.06.24 0 0 96
"Ez a radar melyik várható ellenség ellen figyeli majd a magyar, vagy egyáltalán, melyik légteret? Tőlünk keletre barátok. Délre tíz éven belül, az eddiginél barátabb barátok. Nyugaton nincs ellenség. Északon mi magunk."

Nem nagyon ismered még az előző évszázad történelmét se...A béke fogalma ezen a világon igencsak ad interim jelenség...Háborúk mindig is voltak és mindig is lesznek, amíg legalább két ember él a Földön!

Egyébként lehetne fent már valami stílusváltás- Hadi-ügyekben nem a nép vagy a sötétzöldek óhaja szerint kéne módosítgatni fontos dolgokon!Nyugat fejlett államaiba se engednek beleszólást a katonai irányításba.Ha még azt is nézem, hogy ez a lokátor a polgári repülésnél is nélkülözhetetlen eszköz( ami a "zöldek" seggét is őrzi, nehogy a fejükre essen egy repülőgép) egyszerűen nem értem ezt a fokozott ellenállást..
Előzmény: atyus (60)
Antisystem Creative Commons License 2010.06.24 0 0 95

Az nincs is, az ég ugyanolyan akkor is, ha katonailag, meg akkor is, ha polgárilag értékeljük... a célok és a szempontok különbözhetnek...

 

Azt kellene megérteni, hogy te azért magyarázod napestig (különben korrekt szakmai ismeretekkel, és érthetően) a radar működését tök hiába, mert a gond nem ekörül a kréta körül van, sokkal inkább ekörül:

 

A kutatók megvizsgálták azt is, hogy a visegrádi országok külföldön kifejtett "demokráciaterjesztő" tevékenységéhez miként viszonyul a közvélemény. Ezzel kapcsolatban az derült ki: a csehek, a lengyelek és a szlovákok többsége egyetért azzal, hogy kormányaik szerepet vállaljanak más országok demokratikus átalakulásának segítésében, míg a magyarok többsége ellenzi ezt, ami valószínűleg a demokrácia negatív megítélése miatt van így.
http://www.mult-kor.hu/20091117_a_magyarok_ketharmada_szerint_kudarc_volt_a_rendszervaltas

 

Tehát a magyarok egy jó része addig, amíg nem látnak egyértelmű és halálbiztos garanciákat arra nézve, hogy ennek a létesítménynek soha, semmiféle szerepe nem lehet egy ilyen iraki-afgán mintájú sz*rságban (mondjuk Iránnal kapcsolatban vagy ilyesmi), akárcsak úgy is, hogy célponttá válhatunk általa, nem fogja ezt a dolgot helyeselni. Nem a radar-technológiával van gondja - bármit is mondanak a szónokok - mert láthatóan egy meteorológiai vagy egy egyéb polgári eszközzel a fax se törődik... nálunk (pláne Afganisztán és Irak után) egy NATO objektumot ellenséges objektumnak tekintenek sokan, ahogy egy VSZ objektumot is annak tekintettek akkor is, amikor abba a seggbe volt a politikai elitünk belefészkelve, és hivatalosan ők voltak a barátok...

 

ÜdV

Előzmény: Qqberci (94)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!