Keresés

Részletes keresés

kneissl Creative Commons License 2020.01.23 0 0 40273

Az is benne van, hogy arrafelé sok helyen tömör szikla a talaj, amibe nem fektet senki semmilyen csövet.

A nagyvárosokban vannak szervízalagutak, ott  mennek az ilyen közművek, de ott is a sűrűn álló épületek és a sok fogyasztó miatt éri meg.

Előzmény: Émile (40272)
Émile Creative Commons License 2020.01.20 0 0 40272

 Van benne valami.

Gazdagok , de azért annyira nem hogy ritkán lakott országukat  gázcsövekkel hálózzák bé.

Kimaradtak a norvégok és a kanadaiak.

 

 Azok is roppant gazdagok, de azért a gázvezetékek kiépítésének vannak észszerűségi határai.

 

 

 Ritkán lakott gazdag országok...…. még !

Előzmény: kneissl (40271)
kneissl Creative Commons License 2020.01.20 0 0 40271

A levegős hőszivattyú a svédeknél, finneknél van használatban, ahol nincsen vezetékes gáz, csak elektromos áram. Na, annál még a levegős hőszipka is jobb.

De ha van gáz, akkor ők is azzal fűtenek.

(sőt, van aki kiépíti a tartályos gázt a levegős hőszipka helyett) 

Előzmény: Törölt nick (40261)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40270

Sziasztok, nagyon köszönöm a sok hozzászólást, tök jókat írtatok! :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40269

"a teljes tartományhoz képest, kb elhanyagolható az infra tartományban leadott hőmennyisége."

 

Ha a fűtőfilm a mennyezetre kerül, akkor a hőjét szinte kizárólag (infra) sugárzásos úton adja le.  Konvekciós úton nem is tudná, hiszen a meleg levegő felfelé száll, viszont a plafonnál nincs feljebb, tehát a levegő nem cserélődik, nem tud mit tenni szegény fűtött mennyezet, kénytelen lefelé-sugárzással megszabadulni a hőjétől :)

 

Ha a fűtőfilm a padlón/falon van, az már más tészta, hiszen ott a hő hatására elindul a felfelé történő légáramlás, ami a hősugárzás mellett konvekciós úton is hordja el a felületről a fűtőfilm wattjait.  Persze ekkor is van valamennyi sugárzásos hőátadás, hiszen a villanyfűtött fal/padló valamivel mégiscsak melegebb a helyiségben lévő többi tárgynál, tehát a konvekciós mellett sugárzásos hőátadás IS történik.  Arról persze lehetne vitatkozni, hogy a padló/falfűtés az összes wattjából hány százaléknyit ad le konvekciósan és hány százalékot sugárzással, ez szerintem nagyon függ a helyiség berendezésétől.

Előzmény: Törölt nick (40268)
Törölt nick Creative Commons License 2020.01.19 -1 0 40268

Persze hogy van mindennek infra sugárzása (kivétel talán az un. abszolut fekete test), csak éppen kérdéses hogy ez az infra tartományban leadott sugárzás hogyan viszonyul a nem infra tartományban lévő hősugárzáshoz képest. A viszony megmondja, hogy mennyire tekinthető infrasugárzónak valami, mert pl a hógolyó is tekinthető ilyen erővel infrasugárzúnak, hisz annak is van infra sugárzása.

 

Itt is ez van, az a fólia az infra tartományban minimális nagyságú sugárzással bír a teljes tartományhoz képest, kb elhanyagolható az infra tartományban leadott hőmennyisége. Infra sugárzónak azt tekinthetjük, ha valami döntően és nagy mértékben ebben a  tartományban bocsát ki elektromágneses sugárzást, na most a fűtőfólia nem ezt teszi. Persze attól melegít, csak nem infra.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (40267)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40267

"Az a fólia az nem infra, hiába az összes forgalmazó és eladó ezt állítja róla"

 

Minden "infra sugárzó" ami melegebb a környezeténél.  Ha egy egész szoba mennyezete 5 fokkal melegebb a szobánál (mert fűtőfilm melegíti), az ugyanannyira infra-sugároz, mint pl a mennyezet közepén egy vörösen izzó hősugártó, amely század akkor felületen sugároz százszor akkora hőmérséklet különbséggel.

Előzmény: Törölt nick (40259)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40266

"komolyan gondolkozom a Mitshubishi hőszivattyús rendszerén a COP gazdaságosság miatt."

 

Ha van egy passzív-közeli (mondjuk 30 kWh/m2/év körüli) házad, akkor szerintem így gondolkozz: "A házam fűtése a legrosszabb forint/kilowatt hatékonyságú egyszerű olcsó elektromos fűtéssel is mindössze 100 ezer forintba kerül évente. Ha az energetikai befektetéseimtől azt várom el, hogy legkésőbb 20 év múlva már nyereséget termeljenek (pl azért mert már elmúltam 40 éves), akkor egy olyan fűtőrendszerre, amely évente 70 ezer forinttal csökkenti a fűtési költségeimet maximum 20x70= 1,4 millió forintot vagyok hajlandó költeni."

 

Hiába van szép magas COP értéke egy fűtésrendszernek, ha a kiépítése többe kerül, mint amennyit egy rossz hatásfokú fűtésrendszer működtetésére költenél halálod napjáig :)

De vannak olcsó rendszerek is igen magas COP értékkel, pl fűteni is tudó klímák állítólag léteznek akár 5 feletti SCOP hatáfokkal is, persze az viszont nem halálos csendben dolgozik, mit a villanyfűtés (viszont tud hűteni is, ha az kell :)

Előzmény: -= aTTi =- (40258)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40265

Léteznek elektroszmog mérő műszerek, kérj kölcsön egyet és hasonlítsd össze vele a jelenlegi lakásodat egy olyannal, amelyikben éppen működik a villamos padló/mennyezet fűtés.

De olyan műszer legyen, amelyik 50 hertzes frekvencián is tud mérni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (40264)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40264

"beparáztattak az elektroszmoggal"

 

1: Hülyeség. Születésed (sőt: fogantatásod) óta eletkrromos vezetékek pókhálójával körülvéve élsz. Ott vannak mindenütt körülötted, az elektromos készülékekben, az falakban, az utcán feletted, a föld alatti kábelekben, plusz a tömegközlekedés egy része is elektromossággal működik, mégis élve maradtál valahogy. Aki azt állítja, hogy ezen a káoszon egy elektromos fűtőszőnyeg jelentősen tovább rontani képes, az már óvodában is fel volt mentve fizikából.

2: A fűtőfilmet lehet üzemeltetni egyenáramról is, akkor nulla a szmog. Habár ennek valódi értelme csak pl hangstúdióban, orvosi kutatólaborban, stb van.

2: Lehet kapni "elektroszmog-árnyékoló" szőnyeget, amit rá lehet teríteni az elektromos fűtőszőnyegre mielőtt befalazod.

Előzmény: -= aTTi =- (40258)
Törölt nick Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40263

Létezik elektromos fűtőszőnyeg, illetve fűtőkábel is. Jelentősen más az elektromos mezője, valamint pl. Hidegburkolat alá ragasztóba fektethető, nem kell vele úsztatott kivitelezést készíteni. Fűtőkábel mehet egyből az ajzatbetonba, akár a vashálóra rögzítve.

 

Vizes hőszipkás rendszer éves karbantartási költsége megegyezhet egy passziv házban az éves fűtési költséggel. Kiépítésnél is vastagon fog a ceruza. 

Előzmény: -= aTTi =- (40258)
szintező Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40262

Hőszivattyú napelemes rendszerrel együtt és nagyon jól szigetelés mellett hosszú távú, de nagyon biztos a megtérülés.

Előzmény: Törölt nick (40261)
Törölt nick Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40261

Nekem az a bajom egyedül a hőszivattyúval, hogy erősen kérdéses a megtérülése. Mi is belefutottunk abba, hogy gázkazánt kéne cserélni, és több mint 1 milla lenne mindenestől. Ezért tanakodtunk rajta.

 

Na de egy hőszipka is milliós, vagy akár többmilliós nagyságrend, kb 20 éves gázfogyasztásomat kéne beleraknia a hőszivattyú árába. És akkor még nem is néztem, hogy a hőszivattyúnak is van azért fogyasztása. Én gazdaságilag nem érzem azt, hogy megtérülne attól függetlenül, hogy jó dolog. Persze lehet napelemekkel bombázni a tetőt, és kitermelni a hőszivattyúfogyasztását, de az megint további milliós nagyságrendű beruházás.

 

Viszont új építésnél más a szitu. Mert ha gázt akarsz, azt  be kell hozni a házba, kémény stb engedélyek, amik összességében már olyan anyagiakat igényelnek, hogy kijön/kijöhet belőle egy hőszipka.

Előzmény: -= aTTi =- (40258)
szintező Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40260

A hőszivattyú után a gázfűtésnél jelenleg nincs jobb megoldás, kondenzációs kazán jó nagy hőleadó felületekkel, ami lehet falfűtés,padló fűtés, akár mennyezet fűtés vagy radiátoros megoldás. Karban tartás pedig minden rendszerhez szükséges.

Előzmény: -= aTTi =- (40258)
Törölt nick Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40259

Az a fólia az nem infra, hiába az összes forgalmazó és eladó ezt állítja róla.

Előzmény: -= aTTi =- (40258)
-= aTTi =- Creative Commons License 2020.01.18 0 0 40258

Sziasztok,

Segítséget/tanácsot szeretnék kérni fűtési móddal kapcsolatban. Pár év múlva passzív ház közeli lakást szeretnénk építtetni, és a fűtési módokon kezdtem el gondolkozni. A legegyszerűbb megoldás lenne valami infra fűtőfólia a padló alá, de beparáztattak az elektroszmoggal. Viszont pont az jutott az eszembe, hogy pár éve ugyanez volt a mikrókkal, a mobilokkal, most az 5G-vel, de ezekbe csaknem akartunk belehalni, szóval talán az infrafűtés sem lehet annyira gáz...

 

Viszont alternatívaként komolyan gondolkozom a Mitshubishi hőszivattyús rendszerén a COP gazdaságosság miatt. Viszont most olvastam, hogy "A hőszivattyúk karbantartása a fűtő-hűtő rendszerek esetén évente 2 alkalommal esedékes". Szóval van valakinek tapasztalata, hogy ez a hőszivattyús móka mennyire éri meg egyátalán?

 

Köszi előre is!

Luis72 Creative Commons License 2020.01.16 0 0 40257

Egyre jobban látszik, hogy az a statikus, aki nem fejlődik ki fog esni az új világból.

Még mindig a megszokott sémákat fújják.

Vagyis nem akarnak, mernek számolni. Félnek, hogy mi lesz, ha újítanak.

És ebben az a legnagyobb gond, hogy nincs visszajelzésük és tapasztalásuk.

 

Pár éve még, aki bele akart rakni a födémbe villanycsöveket azt elküldték legtöbbször, hogy nem lehet.

A mostani tanuló és fejlődő statikus pedig képes előre menni.

 

Aki most jó rendszert akar annak igenis belefér a födémbe a mennyezetfűtés, légtechnika és már a teljes villany csövezés is.

Amelyik statikus pedig azt mondja, hogy nem lehet, azt egyszerűen ott kel hagyni és keresni olyat, aki képes ezt kiszámolni és megoldani.

Nekünk pedig kell visszacsatolás a statikusnak, hogy nem reped a födém és a lehető legjobbat tett ezzel nekünk.

 

A világ ebbe az irányba halad, hogy már annyi fűtéscső, légtecnikai csőrengeteg van, hogy már nincs hova tenni.

Marad a födém.

 

Akinek pedig ilyen rendszere van, annak szinte csak jó tapasztalásai vannak.

 

Valóban vastagabb lesz a födém, sokkal nagyobb hőtartó tömeggel és egyre hatékonyabb, gazdaságosabb fütéssel és hűtéssel

VaZoLa Creative Commons License 2020.01.16 0 0 40256

nem okosba ment...minden rendesen, számlával...

 

tényleg elmerengett egy pár másodpercre...

de (szerintem) nem is ő csinálta a terveket, mert ő a céget viszi/nevét adja (pecsét, kamara stb.) a tényleges munkát az ifjú titánok végzik az irodájában (ami elég nagy, alkalmazottakkal mindennel...)

Előzmény: kneissl (40255)
kneissl Creative Commons License 2020.01.16 0 0 40255

Lehet, hogy azt fejből tudta, hogy 48 szorosan van túlméretezve az egész, úgyhogy a csővel együtt is madar 32szeres.

( De ezt csak ő tudja, az okosba buharáló kivitelező / építtető nem. Hacsak nem statikus valamelyikük.)

Előzmény: sylvanus67 (40254)
sylvanus67 Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40254

Komoly statikus volt... 

Előzmény: VaZoLa (40251)
kjapp Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40253

nálunk 9 éve vannak bent a szellőző csövek a monolit födémben. A statikus a csövek mentén dupla vasalást tervezett be. 

 

Előzmény: VaZoLa (40251)
t.zsolti Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40252

Úgy látom mindent papíron kell átvetetni.

Előzmény: VaZoLa (40251)
VaZoLa Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40251

nekem ilyen házam van. statikus tervezte betonvas födém, benne a csövek és osztódobozok...

megbízáskor elmondtam neki mindent. Külön felhívtam figyepmét a leendő csövekre.(meg persze sok más egyébre, ami itt most nem téma)...

megtervezte a födémet.

tervek átvételekor kérdeztem, hogy akkor a csövekkel nem lesz gond ugye?...

erre visszakérdezett, hogy miféle csövekkel?

 

képbe hoztam, kicsit merengett, majd momdta hogy szerinte rendbe lesz...

 

egyelőre rendbe van

:)

kneissl Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40250

Nem. 

 

Előzmény: szintező (40248)
kneissl Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40249

Az az én autóm, és a daruzó magáncég meg köztem dől el. A statikus, meg az építési hatóság felé vállal felelősséget azért a tervét, amit készít.

Úgyhogy ha akarsz bele csövet, akkor vastagabb födémet tervez, sűrűbb vasalással.

Mert ha gebasz van, akkor nem csak az van, hogy beesett az autóm a tengerbe, hanem a hatóság eltilthatja a munkától, mert lehet hogy pár emberre szakadt rá a ház.

Legutóbb óbudán okosba csinált valaki kéményt, benne is volt a hírekben az eredmény. Na ezért nem baj, ha a szakember által ellenjegyzett tervet valósítják meg, és nem mennek át okosba. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (40246)
szintező Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40248

E lakonikus véleményt kifejtenéd bővebben?

Előzmény: kneissl (40247)
kneissl Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40247

Nemá...... 

Előzmény: szintező (40245)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40246

Tételezzük fel, hogy az autódat épp tennék fel daruval egy hajóra egy afrikai kikötőben.

A daru 4 tonna teherbírásra van hitelesítve.

A mérlegeléskor az autó súlya 1 tonna volt.

Ezen adatok ismeretében a daruzást engedélyezte a rakodás felügyelő.

Ha megtudnád, hogy a sofőröd a mérlegelés után tankolta meg az autót, tehát most kb 30 kilóval nehezebb, akkor leállítanád a darust és új engedélyt kérnél a rakodás felügyelőtől?

Előzmény: kneissl (40244)
szintező Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40245

Szerinted meg kellene egyezni?

Előzmény: kneissl (40244)
kneissl Creative Commons License 2020.01.15 0 0 40244

Szerinted a műanyag cső nyomószilárdsága megegyezik a betonéval, és a szakítószilárdsága pedig a betonacéléval? 

Előzmény: szintező (40238)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!