Keresés

Részletes keresés

egy mutáns Creative Commons License 2009.03.16 0 0 287

Bocsánat, pongyola, helyesebben hiányos fogalmazás:

 

nem minden matematikailag megkapott határértékhez tartozik fizikai jelentés. Pl. ilyen a fotonnal történő két esemény között eltelt idő a fotonnal együttmozgó rendszerben.

1m

 

Előzmény: egy mutáns (286)
egy mutáns Creative Commons License 2009.03.16 0 0 286

Természetesen c=v része a természet értelmezési tartományának.

Csak azt mondtam, hogy nem minden matematikailag megkapott határértékhez tartozik fizikai jelentés. Pl. ilyen a fotonnal történő két esemény között eltelt idő.

1m

Előzmény: Broad Bandi (271)
Broad Bandi Creative Commons License 2009.03.15 0 0 285

Kedves Gyogymod!

 

Az idő jelenlegi ismereteim szerint létezésünk (anyag, energia, stb.) egy formája, jellemzője, tulajdonsága. 

 

Elfogadott tudományos ismereteink szerint nincs "állandó és/vagy örök" idő, de minden fizikailag létezőnek van ilyen attribútuma, és a fizikailag egymáshoz nagyon hasonlóknak (környezet) az idő jellemzői is nagyon hasonlóak (határértékben azonosak). Ezért arra alkalmas lokális környezetben elhanyagolhatóvá válnak az eltérések, mely módot teremt "közösen használható" idő fogalom és mérés bevezetésére. Egy ilyen "közös" rendszer "leosztásai" szerint (ha nem is érzékeled, de) leírhatjuk a környezetünk történéseit, mely így tőlünk függetlennek tekinthetünk.

 

Üdv,

 

BB

Előzmény: Törölt nick (283)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.15 0 0 283

Udv mindenkinek

Es koszi a dolgokat.

 

Mi az ido tulajdonkeppen? Lehetseges hogy van egy allando es orok ido, es mi csak ennek a leosztasait erzekeljuk (nap, honap, ev, stb)?

Broad Bandi Creative Commons License 2009.03.15 0 0 282

Kedves Gyogymod!

 

Kérdéseid többségére mint látom már választ kaptál amelyek lényegüket tekintve szerintem is helytállók. Még két kiegészítő megjegyzésem lenne:

 

1. Kérdezted "miért?": Jelenlegi ismereteim szerint "Csak, mert a természet ilyen." Persze a közvetlen kiváltó ismeret a Maxwell egyenletekből adódott, miszerint az em. sugárzás sebessége izotróp és véges. Ez a Galilei transzformáció alapján nem teljesülhet egyszerre több, egymáshoz képest mozgó inercia rendszerben (csak egyben). Ennek keresését/igazolását célozta a Michelson-Morley kísérlet, azonban sikertelenül. E sikertelenség feloldására több javaslat született, melyből egy kivételével mindet elvetettek alapos elvi és/vagy gyakorlati megfontolások után. Ami maradt, az az Einstein féle értelmezés, miszerint ez Valóban igaz minden inercia rendszerben. Ez (egy további megfontolással kiegészítve) vezetett el a specrelhez.

 

2. A javasolt "óra dobálós" kísérleted többször is elvégezték, melyből a leg közismertebb a GPS műholdak rendszere. Ezek járása eltér a Földön maradt "azonos" társaikéétól" (és részben egymáséitól is), mely mérhető, demonstrálható és számítható a specrel egy bővítése/kiterjesztése (áltrel) alapján. A számítások (hibahatáron belül) igazolják az "órák lassulását", olyannyira, hogy járásukat ennek megfelelően korrigálni is kell. Tehát van egy elméleti modell és van ennek megfelelő kellő pontosságú kísérlet is, az órák tényleg lassulnak.

A jelenség mértéke: 0,1c sebességnél kb 0,005 arányú az eltérés, míg 0,9c sebességnél már kb. 130% az eltérés és a sebességgel (->c) ez rohamosan nő. A v=c esetére a határérték végtelen, de nyugalmi tömeggel rendelkező anyag ezt a sebességet nem érheti el.

 

Üdv,

 

BB

 

Előzmény: Törölt nick (278)
mmormota Creative Commons License 2009.03.15 0 0 281
A GPS műholdak órái esetében közvetlenül megfigyelhető a dolog. Ezek a holdak nagyon pontos atomórákat hordoznak. Ezek eltérése a földi atomóráktól pontosan megegyezik az általános relativitáselmélet szerint kiszámított értékkel.
Előzmény: Törölt nick (277)
Aurora11 Creative Commons License 2009.03.14 0 0 280
Bizonyítot.A részecskegyorsítók kísérleteiben nap,mint nap újraigazolják a speciális relativitáselmélet helyességét.Mert az elemi részecskék folyamataiban a speciális relativitáselmélet mozgástörvényeivel értelmezhetők helyesen,a Newtoni mechanika csődöt mond.
Előzmény: Törölt nick (277)
Aurora11 Creative Commons License 2009.03.14 0 0 279
A fénysebességhez közeli sebességeknél.Ilyen sebességgel már a katódsugárcsőbeli elektron is rendelkezik.Azt hiszem Abraham és Kauffmann(de nem vagyok benne biztos) már a huszadik század legeleje fele a specrel előtt felismerte,hogy az úgy gyorsul,ahogy a klasszikus fizika megjósolja,mert a fénysebességnél gyorsabbra nem tudta az elektront gyorsítani.Ez már arra utalt,hogy a klasszikus mechanika(nemrelativisztikus) nem müködik a fénysebességhez közeli sebességeknél.
Előzmény: Törölt nick (278)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.14 0 0 278
Koszi. Milyen sebessegtol figyelheto meg jobban?
Előzmény: Aurora11 (276)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.14 0 0 277
Koszonom. Csak elmelet, vagy bizonyitott is?
Előzmény: Törölt nick (274)
Aurora11 Creative Commons License 2009.03.14 0 0 276

Az elektrodinamika és a klasszikus mechanika összevetése teremtette meg a spciális relativitáselméletet,aminek a következménye az idődilatáció és a hosszkontrakció.A Maxwell-egyenletekben már benne volt,csak elő kellett hozni belőle.Ennek kezdete Lorentzig,Poincarig,Einsteinnig,és még nagyon sok kutatóig nyúlig vissza.

Előzmény: Törölt nick (273)
Aurora11 Creative Commons License 2009.03.14 0 0 275

Szia Gyógymód!

 

Egy tömeggel rendelkező test nem érheti el a fénysebességet.A fény fénysebességgel halad,de annak pedig nincs nyugalmi tömege.

Előzmény: Törölt nick (261)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.14 0 0 273

Szervusztok

Egy uj keres: Ha eldobunk ket orat, kulombozo sebesseggel, miert lassul az ido annal az oranal amelynek gyorsabb a sebessege?

 

Es miota ismert ez a dolog? Ki volt az az elso tudos aki ezt felfedezte?

 

Koszi.

Törölt nick Creative Commons License 2009.03.13 0 0 272
Koszonom a hozzaszolasokat
Broad Bandi Creative Commons License 2009.03.13 0 0 271

Kedves egy mutáns!

 

Épp ebben a témában azért a szingularitásoknak is komoly szerep jutott az elmúlt időkben (és most is), melyektől remélem nem tartózkodsz ilyen masszívan.

Egyébként a v=c számomra úgy tűnik a "természet" értelmezési tartományának része.

 

Üdv,

 

BB

Előzmény: egy mutáns (270)
egy mutáns Creative Commons License 2009.03.13 0 0 270

Természetesen bármit lehet számolni, még akár határértéket is. Kérdés, hogy van-e fizikai értelme egy az értelmezési tartományos kívüli pontban keresett határértéknek.

Úgy értem: van, amikor lehet adni neki fizikai értelmet, van, amikor meg nem.

1m

Előzmény: Broad Bandi (269)
Broad Bandi Creative Commons License 2009.03.13 0 0 269

Kedves egy mutáns!

 

Természetesen nem az 1/x fgv. "0" beli helyettesítési értékéről, hanem "határértékéről" beszélek, amit egyfelől előre leírtam, másfelől következetesen idézőjelbe tettem. Egyébként a határérték szerű megközelítést a specrel egyetlen ponton sem zárja ki.

 

Üdv,

 

BB

Előzmény: egy mutáns (268)
egy mutáns Creative Commons License 2009.03.13 0 0 268

a "saját" rendszerében az élettartama 0 (azaz nem is létezik?)

Ilyen ?-es következtetések abból születnek, ha olyanra próbálunk következtetni, amire nem lehet.

Pl. mm példája az 1/x fv-ről mutatja, hogy bármit tudhatunk is a függvényről x=/=0 esetén, abból semmi nem következtethető arra, hogy de mi van, ha x=0.

A specrel nem teszi lehetővé azt, hogy fény-hez inerciarendszert rendeljünk, márpedig az idő és a távolság inerciarendszerben definiált fogalmak.

Így mincs olyan, hogy a foton saját rendszere, és ezért nincs olyan, hogy a foton élettartama a saját rendszerében, így az nem lehet 0, hanem értelmetlen fogalom, mint az 1/0. Azaz ez nem ok nemlétére.

1m

Előzmény: Broad Bandi (267)
Broad Bandi Creative Commons License 2009.03.13 0 0 267

Kedves mmormota!

 

Bár felülni a fénysugárra bizonyosan bizarr gondolat, és mint nyugalmi tömeggel rendelkezőnek nem is lehetséges (bár az az egyenlő sebesség CSAK inerciális megfigyelőre vonatkozik), azért a "határértékek" segítségével érdekes feltevésekre is lehet jutni.

 

Pl. a foton "ideje" a végtelenségig lassult, azaz a foton maga a "befagyott jelen". Ily módon egyrészt állapota valóban a keletkezéséről hordoz információt, másrészt a "saját" rendszerében az élettartama 0 (azaz nem is létezik?)

További érdekesség, hogy a foton rendszerében nem találkozhat semmivel (nincs rá ideje), így egy "utána küldött" másik foton nem érheti utol. (másképp komoly bajban is lennénk egy távoli objektum képével)

 

Ebből persze csak úgy tudunk konzisztensen kimászni, ha az első foton "világában" nincs is benne a másik (és viszont), így nincs kinek - kit utolérni, két külön világ.

 

Üdv,

 

BB

Előzmény: mmormota (262)
egy mutáns Creative Commons License 2009.03.13 0 0 266

Kedves Gyogymod,

mm hajszálpontosan fogalmaz, nincs is mit hozzátenni, egy példát szeretnék csak mutatni rá, remélem, nem zavar meg.

Pl. egy m>0 nyugalmi tömeggel rendelkező anyagi test energiája:

E=m/gyök(1-(v/c)2)

ahol v a test, c a fény sebessége.

Ez a kifejezés értelmetlen, ha v=c, és akárhogy vizsgálod is, ebből nem jutsz el arra, hogy akkor vajon mi egy a fény sebességével mozgó anyag energiája.

Pedig van ilyen anyag (itt van mindjárt pl. a fény is), és van is neki energiája, éspedig:

E=hf, ahol h a Planck állandó, f pedig a frekvenciája.

(A fény nem gyorsítható, és mm gyorsítható anyagokról beszélt.)

1m 

Előzmény: mmormota (265)
mmormota Creative Commons License 2009.03.13 0 0 265
Nem igaz.

Az elmélet nem teszi lehetővé az anyag fénysebességre gyorsulását. Ennek megfelelően nincs mondanivalója sem olyan helyzetről, ami nem következhet be.

Bármilyen nagy sebességre is gyorsítod az anyagot, semmi változás nincs a sebesség függvényében az anyag belső tulajdonságaiban. Tehát ez sem enged semmi ilyesmire következtetni.

Olyasmi ez, mintha az 1/x függvény x1 és x2 közötti szakaszait (ahol 0<x1<x2) vizsgálnád abból a célból, hogy megtudj valamit arról, milyen is lehetne ez a függvény a nullában.
Semmi különös, monoton csökkenő, folytonos, differenciálható stb. Nincs semmi érdekes, semmi szokatlan, akármilyen kis x1-et is választasz. Csak éppen nullát nem választhatsz. Nem tudsz meg többet arról, milyen is lenne a nullában... :-)
Előzmény: Törölt nick (264)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.13 0 0 264

Szervusz MM

 

Koszonom. Akkor feltennem maskeppen is a kerdest:

 

"Igaz, hogy elmeletileg a fenysebesseg eleresenel az anyag enegriava olvadna (valtozna)?"

Előzmény: mmormota (263)
mmormota Creative Commons License 2009.03.13 0 0 263
"Igaz, hogy a fenysebesseg eleresenel az anyag enegriava olvad (valtozik)?"

Gyorsításnál az anyag egy együtt mozgó megfigyelő szempontjából nem változik. Nincs abszolut sebesség, egyik lehetséges sebesség olyan mint a másik. A fényt nem lehet utolérni, mindig c sebességgel mozog a megfigyelőhöz képest, hiába próbálja utolérni.
Anyagot nem lehet c sebességre gyorsítani (persze jelen ismeretek szerint).

"Nincs a fenysebessegnel nagyobb sebesseg?"

Attól függ, minek a sebességéről beszélünk. Anyag és információ nem haladhat egy megfigyelőhöz képest c-nél nagyobb sebességgel. Ha információt c-nél nagyobb sebességgel lehetne átvinni, sérülne az okság elve. Pl. ennek segítségével a múltba is lehetne információt küldeni, valaki lebeszélhetné a saját anyját a gyermekvállalásról... :-)

Ami nem anyag és nem visz magával indformációt az mozoghat c-nél gyorsabban. Pl. ha egy baromi nagy ollót csukunk össze, a pengék találkozási pontja akármilyen gyorsan mozoghat.

Fénysebességen a vákumban érvényes sebességet értem. Üvegben, vízben stb. a fény lassabban terjed, és ennél lehet gyorsabban mozogni. A Cserenkov sugárzást a reaktor vizében pl. az kelti, hogy nagy sebességű töltött részecskék gyorsabban mozognak mint a vízben a fénysebesség.
Előzmény: Törölt nick (261)
mmormota Creative Commons License 2009.03.13 0 0 262
Einstein azt írta, már nagyon korán foglalkoztatta a gondolat, hogy milyen lenne ha fel tudna ülni egy fénysugárra. Hogy nézne ki a fény, ha együtt mozogna vele. Nyilván nagyon furcsa lenne.
Ennek egyik lehetséges feloldása, ha nem lehet együtt mozogni a fénnyel, mert az minden megfigyelőhöz képest azonos sebességgel mozog. Ebből a feltételezésből pedig már következik a specrel.

Nem értek a tudománytörténethez, nem tudom a valóságban ennek a történetnek mennyi köze volt az elméket megalkotásához. Mindenesetre Lorentz már korábban kidolgozta a róla elnevezett transzformációt, ami a specrelnek is alapja. Megvolt az MM kísérlet is, bár úgy emlékszem, Eistein azt mondta, csak utólag ismerte meg.
Előzmény: Törölt nick (258)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.12 0 0 261

Szervusz Aurora11,

Koszonom.

Itt lenne 2 plusz kerdesem.

Igaz, hogy a fenysebesseg eleresenel az anyag enegriava olvad (valtozik)?

Nincs a fenysebessegnel nagyobb sebesseg?

Előzmény: Aurora11 (260)
Aurora11 Creative Commons License 2009.03.08 0 0 260

Szia Gyógymód!

 

A speciális változatra tudom. Az elektrodinamikával kapcsolatos munkája vezette el,vagyis,hogy a speciális relativitáselmélet mozgástörvénye invariáns az elektromágneses törvényekkel. Vagyis a koordinátatranszformációkkal szemben. És a fénysebességnek állandónak kell lennie mindenféle sebességű IR-ben,mert ha függne,akkor az elektromágneses erők eltérőek lennének a különböző sebességű IR-ekben. Mert a Maxwell egyenletek akkor invariánsok a koordinátatranszformációkkal szemben,ha a képletekben levő c fénysebesség azonos mindenféle sebességű IR-ben.

Előzmény: Törölt nick (258)
Aurora11 Creative Commons License 2009.03.08 0 0 259

Sziasztok!

 

Köszönöm,hogy át tudtátok rakni ezt a rovatot a Tudomány topicba.Bár én nyitottam ezt a topicot,de nem ismerem az általános relativitáselméletét.Bár a klasszikus Newton-féle gravitációs törvény alkalmazásáról,a bolygómozgásokról,és a perturbációszámításról vannak ismereteim.Egy nagyon jó oldal:

http://astro.elte.hu/icsip/egi_mechanika/perturbacioszamitas/index.html

http://www.staff.u-szeged.hu/~bogar/L2_pert.pdf

http://www.staff.u-szeged.hu/~bogar/L2_idofuggo.pdf

 

Az utolsó kettő kvantumos,de ezek segítenek a csillagászati perturbációszámításhoz is.

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2009.03.07 0 0 258

Szervusztok!

Szertném megtudni, hogyan "jött rá" Einstein a relativitás törvényére.

 

meningitis Creative Commons License 2009.01.06 0 0 256
Offolsz?
Előzmény: iszugyi (255)
iszugyi Creative Commons License 2009.01.06 0 0 255
Én a gravitációba tudok besegíteni, az nem 'tömegvonzás'.
Előzmény: Aurora11 (254)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!